Wsparcie w zakresie Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej

Autor: redakcja UMJG

24.7.2025 - 12:37

Wsparcie w zakresie Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej

W myśl umowy zawartej przez Wicemarszałka Województwa Dolnośląskiego z Prezydentem Miasta Jeleniej Góry Miasto uzyskało od Województwa wsparcie finansowe w kwocie 102 000,- zł w formie dotacji celowej, z przeznaczeniem na dofinansowanie zadań w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

Obszarem wsparcia jest pomoc udzielana bezpośrednio dzieciom i młodzieży oraz rodzicom jak również zadania profilaktyczne i wspieranie nauczycieli przez podległą Miastu Publiczną Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną. Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Przedsięwzięcia, które będą realizowane w ramach dotacji celowej przekazanej przez Samorząd Województwa dotyczyły będą: 

•    prowadzenia terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin, 
•    udzielania wsparcia dzieciom i młodzieży wymagającym pomocy psychologiczno-pedagogicznej, 
•    udzielania pomocy rodzicom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych dzieci i młodzieży oraz w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych i wychowawczych,
•    podejmowania działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży,
•    prowadzenia edukacji dotyczącej ochrony zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli.
Pomoc odbywać się będzie w różnych formach: indywidualnych lub grupowych zajęć terapeutycznych dla dzieci i młodzieży, terapii rodziny, prowadzenia warsztatów, porad, konsultacji, działalności informacyjno-szkoleniowej. 

Zadania, które zostały wymienione wcześniej realizowane będą we współpracy z przedszkolami, szkołami i placówkami i dodatkowo obejmować będą wsparcie w udzielaniu i organizowaniu przez przedszkola, szkoły i placówki pomocy psychologiczno-pedagogicznej a także w wielu innych aspektach pracy pedagogicznej z wychowankami. Wsparcie realizowane będzie w formie: porad i konsultacji, udziału w spotkaniach odpowiednio nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych oraz specjalistów, warsztatów, aktywności informacyjno-szkoleniowej, organizowania i prowadzenia sieci współpracy i samokształcenia dla pedagogów szkolnych i specjalistów, którzy w zorganizowany sposób współpracują ze sobą w celu doskonalenia swojej pracy, w szczególności poprzez wymianę doświadczeń. 


Ze środków dotacji będą sfinansowane lub dofinansowane wydatki związane z wynagrodzeniami osobowymi nauczycieli i specjalistów poradni psychologiczno-pedagogicznych realizujących zadanie poza obowiązkowym wymiarem godzin, nauczycieli i specjalistów, zatrudnionych dodatkowo w poradni do realizacji zadania, z zakupem materiałów i środków dydaktycznych niezbędnych do przeprowadzenia danej formy realizowanej w ramach przedsięwzięcia, oraz z zakupem usług.
W umowie zawartej między Samorządem Województwa a Miastem założono wykorzystanie dotacji celowej na pomoc psychologiczno-pedagogiczną do końca bieżącego roku.