Zmarł Levan Mantidze

Autor: redakcja UMJG

13.11.2023 - 7:53

Zmarł Levan Mantidze

Zmarł Levan Mantidze, artysta plastyk, wieloletni pracownik jeleniogórskich Teatrów – im. C.K. Norwida i Zdrojowego Teatru Animacji.

W wizerunek Jeleniej Góry wpisał się na zawsze tworząc jedną z najpopularniejszych rzeźb – jelonka stojącego na skale, nieopodal Hotelu „Europa”, ukochanej rzeźby wszystkich dzieci. I tych odwiedzających Jelenią Górę, i najmłodszych mieszkańców miasta.

To nie była jedyna „przygoda z jelonkami” Gruzina, mającego polskie korzenie, bo w okresie swojej pracy w Teatrze C.K. Norwida stworzył cokół – rzeźbę kilku głów jeleni, która później, przez długie lata stanowiła zwieńczenie słupa ogłoszeń teatralnych. Kilka lat temu zaprojektował kilka jelonków pierwszej edycji jeleniogórskiego „szlaku jelonków”. Obie realizacje wykonane jednak były z nietrwałych materiałów i nie wytrzymały próby czasu.
Dziełem Levana Mantidze jest także krzesło – rzeźba ogromnego krzesła, populanego motywu fotografii spacerowiczów w Parku Zdrojowym. Stoi ono przed Zdrojowym Teatrem Animacji, a stanowi jednocześnie logo ZTA. Wprawdzie nie On zaprojektował tę rzeźbę, ale on wykonał jej model, na podstawie rysunku innego twórcy.

Levan Mantidze był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Tbilisi, gdzie zawędrowała z Polski jego babcia, która tam osiadła na początku XX w. On wrócił do jej Ojczyzny po przeszło półwieczu. Był przede wszystkim plastykiem, autorem bardzo wielu obrazów, tworzył scenografię do spektakli teatralnych: „Ożenek”, czy „Bracia Karamazow” w Teatrze im. C. K. Norwida oraz m.in. „Wielkiego Teatru Legend Karkonoszy” oraz „Szałaputki” w ZTA. W swoich najlepszych latach był niezwykle lubianym gawędziarzem, a zawsze ceniony był jako kucharz, który swoich przyjaciół przy różnych okazjach (a czasami i bez okazji) zapoznawał ze smakami kuchni gruzińskiej.

Jelonek przy ulicy 1 Maja był, jest i będzie zapewne tym Jego dziełem, które zapisało się już w dobrej pamięci dziesiątek tysięcy ludzi.

Rodzinie i Przyjaciołom Zmarłego przesyłam słowa głębokiego współczucia.

Jerzy Łużniak
Prezydent Miasta Jeleniej Góry