Polana na Wzgórzu Kościuszki.

Autor: redakcja UMJG

19.3.2021 - 12:27

Wkrótce rusza kontynuacja akcji sadzenia drzewek

Blisko 120 drzewek posadzono w ubiegłym roku w parku na Wzgórzu Kościuszki w ramach akcji, zainicjowanej przez Miasto Jelenia Góra. Wydział Ochrony Środowiska podsumował pierwszą część tej inicjatywy.

Celem rozpoczętej w czerwcu 2020 roku akcji jest kształtowanie postaw ekologicznych poprzez sadzenie drzew w celu upamiętnienia ważnego w życiu mieszkańców wydarzenia lub też jako wyraz ekologicznej postawy i chęci włączenia się do działań mających wpływ na adaptację do zmian klimatu.

Od czerwca do listopada 2020 r. posadzonych zostało 117 sztuk sadzonek, w tym: 110 sztuk Czereśni ptasiej oraz 7 sztuk Jarzębu pospolitego.

Najbardziej popularne podawane przez mieszkańców „intencje” sadzenia własnego drzewka dotyczyły życia osobistego i wydarzeń związanych z narodzeniem się dziecka lub upamiętnieniem rocznicy ślubu. Pojawiały się też bardziej oryginalne prośby, np. o upamiętnienie... kupna samochodu, przeprowadzki do Jeleniej Góry, czy uruchomienia działalności gospodarczej w naszym mieście. Było też życzenie, aby na świecie zapanowało więcej czułości i miłości. A bodaj najbardziej wzruszający powód dotyczył uporania się dziecka z przewlekłą, niebezpieczną chorobą.

– Dziękujemy za nie wszystkie ale najbardziej cieszy nas fakt, że nasi mieszkańcy chętnie i licznie włączyli się we wspólną akcję sadzenia drzew – mówi prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Miasto Jelenia Góra przygotowuje się do kontynuacji tej akcji. Nasadzenia realizowane będą, podobnie jak w 2020 roku, na polanie w Parku Wzgórze Kościuszki w Jeleniej Górze, od strony ul. Chełmońskiego. W przygotowaniu są również sadzonki Jodły białej oraz Świerka pospolitego. Sadzonki drzew do nasadzeń przekazało Nadleśnictwo ,,Śnieżka’’ w Kowarach. Zapraszamy mieszkańców do śledzenia aktualności na stronie Miasta, gdzie najprawdopodobniej około połowy kwietnia zamieścimy informację o rozpoczęciu akcji.