Koronawirus.

Autor: redakcja UMJG

7.4.2020 - 13:51

Raport z pandemii, wtorek 7.04 [WIDEO]

Podobnie, jak w całej Polsce, liczba nowych zachorowań powoli, ale systematycznie przyrasta, i w mieście, i w powiecie. Jeszcze wczoraj rano były to 33 potwierdzone przypadki, dziś jest 40.

W mieście były 22, jest 25 (3 nowe), w powiecie było 11, a jest 15 (4 nowe). Biorąc pod uwagę zgon jednej z zarażonych pacjentek Zakładu Opieki Leczniczej – w mieście i powiecie 4 osoby zmarły na skutek zarażenia.

Organizacja pracy ZOL – jak podkreśla stacja sanepid. – jest na tyle racjonalna, że nie trzeba było poddawać badaniom wszystkich podopiecznych, a pobrano próbki tylko od mieszkańców tego piętra, na którym przebywała zmarła kobieta. Jutro, lub pojutrze wyniki badań powinny być znane i wtedy okaże się, czy chorych jest więcej.

Na kwarantannie przebywa obecnie 145 osób, kolejnych 295 – pod nadzorem sanitarnym.

W trakcie minionej doby Pogotowie Ratunkowe odnotowało nieco mniej wyjazdów, nie zdarzył się żaden do osoby na kwarantannie, czy też podejrzanej o zakażenie, więc ratownicy uznają noc za w miarę spokojną. Nie zgłasza większych problemów policja, nie zgłasza ich też GOPR.

Granicę w Jakuszycach ostatniej doby przekroczyło 11 obywateli RP i 5 cudzoziemców, łącznie 14 pojazdów. Ze względu na fakt, że wszyscy byli kierowcami, to żadna z osób nie została skierowana na kwarantannę.

Nieco więcej pracy ma obecnie Straż Miejska, która nie dość, że pełni wspólne dyżury z Policją, to jeszcze wykonuje sobie przypisane czynności, wynikające z kompetencji w obszarze miasta. Komendant SM przypomina o konieczności zachowania zgodnego z rygorami stanu epidemii, ostrzega, że w najbliższym okresie, ze względu na stale rosnące (co widać ze statystyk) zagrożenie, w wielu przypadkach będą już nakładane mandaty. Czas przypominania, napominania i sugerowania podporządkowaniu się przepisom mija. W stosunku do osób łamiących (często notorycznie) reguły przebywania poza swoim mieszkaniem będą podejmowane ostrzejsze sankcje, w tym – mandaty karne.

Wideo