Koronawirus.

Autor: redakcja UMJG

15.4.2020 - 18:56

Raport z pandemii, środa 15.04

Kolejną partię maseczek rozdała dzisiaj (środa, 15 kwietnia) mieszkańcom miasta straż miejska i jeleniogórscy urzędnicy. – Lada dzień otrzymamy kolejną dostawę i akcja będzie kontynuowana – zapowiedział prezydent miasta Jerzy Łużniak.

Akcja jest prowadzona nieprzypadkowo. Od jutra w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania twarzy i nosa w miejscach publicznych.

Podczas dzisiejszej wideokonferencji prezydent podsumował też dane na temat zachorowań. W Jeleniej Górze zakażonych koronawirusem jest 67 osób, w powiecie jeleniogórskim – 26. – Niestety są to dane z wczoraj, ale takie są dyspozycje wojewody, że mamy otrzymywać je z opóźnieniem. Nie mi to komentować, choć uważam, że jako prezydent miasta powinienem otrzymywać takie informacje na bieżąco – powiedział J. Łużniak.

Napawają optymizmem wyniki z ZOL-u przy ul. Żeromskiego. Na 91 testów tylko 2 przypadki są pozytywne. Niestety, 21 testów trzeba będzie powtórzyć, gdyż nie dały żadnego wyniku.

Obecnie 90 osób w naszym regonie jest objętych nadzorem sanitarnym i 201 kwarantanną sanitarną.

Jerzy Łużniak zapowiedział, że miasto rozważa możliwość zakupienia urządzenia do wykonywania testów. To wydatek rzędu 300 tysięcy złotych. – Będę o tym rozmawiał z radą miasta, a także z wójtami i burmistrzami ościennych gmin na temat wspólnego zakupu tego urządzenia – powiedział. – My jako miasto jesteśmy w stanie pokryć jedną trzecią tej kwoty.

Nowy sprzęt pozwoliłby nam na wykonywanie większej liczby testów. Próbki pobrane w Jeleniej Górze obecnie wożone są do Wrocławia. – Rozmawiałem z dyrektorem jeleniogórskiego szpitala, ich laboratorium jest przystosowane do wykonywania takich testów – powiedział prezydent.

Podczas wideokonferencji odpowiadał też na pytania mieszkańców.

Czy coś wiadomo na temat próbek pobranych w szpitalu? – Pewnie już są wyniki części z nich, ale niestety nie mam takich informacji – powiedział.

Dlaczego osoby z DPS-u w nocy wychodzą na stację benzynową po colę? – Nic mi o tym nie wiadomo. Tę informację warto przekazać policji i straży miejskiej i zrobię to. Z tego co wiem, to tam jest ochrona i powinna pilnować, żeby do takich sytuacji nie dochodziło – dodał Jerzy Łużniak.

Na pytanie o dezynfekcję miasta odpowiedział, że lada dzień urząd otrzyma kolejną dostawę płynu do dezynfekcji powierzchni. Jest on dużo tańszy od kupowanego dotychczas. – Tym płynem będziemy dezynfekowali także chodniki – dodał.

Dzisiaj na ulice miasta wyjechało 41 autobusów MZK, z tego połowa to najnowszy tabor, kupiony ze środków Unii Europejskiej. Pracowało 77 kierowców.

Przypomnijmy, że wideokonferencje prezydenta odbywają się codziennie, można oglądać je na żywo za pośrednictwem facebooka, śledząc konto Jerzy Łużniak – Prezydent Miasta Jeleniej Góry. Można też na bieżąco zadawać pytania w prezydentowi.

Link do dzisiejszej wideokonferencji znajduje się TUTAJ (dla użytkowników zalogowanych na facebooku).