Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak podczas transmisji.

Autor: redakcja UMJG

10.4.2020 - 14:20

Raport z pandemii, piątek 10 kwietnia

Już 80 przypadków zakażenia koronawirusem stwierdzono w Jeleniej Górze i regionie jeleniogórskim. - Uważajmy na siebie – apeluje Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Niestety, wiele z tych przypadków dotyczy placówek służby zdrowia. – Pojawiło się 5 nowych zakażeń w jeleniogórskim szpitalu, to informacja z przedwczoraj – powiedział J. Łużniak. – Z najnowszej informacji wynika, że jest 30 przypadków w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym przy ul. Żeromskiego.

Pobrano tam 64 próby. Pozytywny wynik stwierdzono u 20 pacjentów i 10 osób z personelu.

Prezydent odniósł się też do nowych wytycznych, dotyczących informowania przez służby sanitarne w pierwszej kolejności wojewodę. – Mam nadzieję, że te informacje będą do nas docierać szybciej, zwłaszcza wtedy, kiedy to jest potrzebne, czyli gdy jest zagrożone zdrowie i życie mieszkańców i gdy potrzebna jest nasza pomoc – powiedział.

134 osoby w naszym regionie są objęte kwarantanną sanitarną, nadzorem sanitarnym – 175 osób. Łącznie kwarantanną objętych jest 746 osób, przebywających w około 600 miejscach zamieszkania.

Niestety, wciąż pojawiają się przypadki samowolnego opuszczania miejsc objętych kwarantanną. Policja odnotowała 9 takich zdarzeń. Minionej doby granicę na przyjęciu w Jakuszycach przekroczyło 12 osób.

Podczas transmisji na żywo prezydent odpowiadał też na pytania mieszkańców.

– Otrzymałem pytanie, czy to prawda, że oddział ginekologiczny jeleniogórskiego szpitala został zamknięty. Jestem po rozmowie z dyrektorem szpitala. Ograniczono jedynie przyjęcia. Odnotowano tam przypadek koronawirusa u jednej z pacjentek, jednak leżała ona w oddzielnej sali. Pobrano badania od pozostałych osób na tym oddziale, w tym personelu – odpowiedział prezydent Łużniak.

Ogółem w szpitalu przebadano już ponad 300 osób, z czego gros stanowi personel.

– Czy cmentarz są zamknięte – pytała jedna z internautek.

– Nie zamykamy cmentarzy, one pozostają otwarte. Jednak apeluję, jeśli macie potrzebę wyjścia na cmentarz, to idźcie tak, jak należy, z zachowaniem odpowiedniej odległości, i na krótko. Tak, by nie tworzyły się zbiorowiska – dodał Jerzy Łużniak.

Na koniec zaapelował do mieszkańców, by nie wypalali traw. – Wczoraj straż kilkakrotnie jeździła do takich zdarzeń. Zwracajmy uwagę na to, że na łąkach i w lasach żyją zwierzęta i starajmy się nie robić im krzywdy – dodał.

Pełny zapis transmisji video można znaleźć na facebookowym profilu Prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka.