Koronawirus.

Autor: redakcja UMJG

9.4.2020 - 18:58

Raport z pandemii, czwartek 9.04

Od dziś władze województwa postanowiło o zmianie zasad informowania społeczeństwa – o ile do wczoraj miejski sztab kryzysowy mógł przed południem pozyskiwać informacje możliwie najbardziej aktualne o stanie zwalczania epidemii, to od dziś służby (w tym głównie san.-epid) przekazuje informacje bieżące wyłącznie wojewodzie, na którego FB ukazuje się ona ok. godz. 19, a do miast i gmin może trafić już z całodobowym opóźnieniem, następnego dnia do południa.

Dzisiejsza informacja zawiera więc dane z wczoraj, to znaczy o 45 osobach chorych, choć z innych źródeł wiadomo, że jest ich o kilka więcej. O tym – ile kolejnych osób zachorowało wczoraj i dziś będziemy mogli dowiedzieć się oficjalnie jutro.

Niestety – dane o chorych mówią o tym, że stwierdzono kilka nowych przypadków zachorowań w szpitalu, co dotyczy głównie personelu i potwierdza wczorajsze obawy, że skutkiem „zaoszczędzenia” na środkach ochrony osobistej przez właściciela szpitala jest m.in. większe zagrożenie personelu. Można stwierdzić – bez naruszenia poufności – że około połowy wszystkich chorych stanowi personel medyczny – lekarze, pielęgniarki i obsługa.

Obecnie hospitalizowanych, głównie w Bolesławcu – jest 9 osób z miasta i powiatu. Nie wszyscy trafili do szpitala zakaźnego, są też przypadki, że chorych przewieziono na odizolowany oddział szpitala psychiatrycznego, bo do zakażenia koronawirusem dołączyły się problemy związane ze stanem psychicznym chorego.

Natomiast Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej wraca powoli do funkcjonowania niemal w pełnym zakresie. Po skierowaniu na kwarantannę bądź do szpitala zakaźnego pracowników, mających kontakt z chorymi zakażonymi wirusem uruchamiane są sukcesywnie kolejne oddziały: wewnętrzny udarowy, chirurgii naczyniowej, intensywna terapia, a w części już bądź w niedalekim czasie (po głębokim odkażeniu) włączone do pracy zostaną oddziały pulmonologiczny (obecnie pacjenci trafiają na „Wysoką Łąkę”) i laryngologiczny.

Po pawilonie „Polonia” przygotowywany jest kolejny – „Lalka” – do przyjęcia funkcji izolatorium dla chorych, zakażonych koronawirusem. Do obiektów funkcjonujących w tym charakterze będą trafia pacjenci chorzy, ale w na tyle dobrym stanie, że nie będą wobec nich niezbędne zabiegi szpitalne, a opieka mniej intensywna medycznie.

Po okresie skrajnej nerwowości, kiedy to Miasto zabezpieczało w możliwy do pozyskania sprzęt ochrony osobistej Pogotowie i Szpital, obie te placówki doczekały się dostaw takiego sprzętu ze strony Urzędu Marszałkowskiego, a w przyszłości – spodziewane są dostawy z Agencji Rezerw Materiałowych. Tym razem chodzi o kombinezony, poddane wcześniej certyfikacji oraz dobrej jakości maski.

Przez granicę przejechało ostatniej doby 4 obywateli RP w dwóch samochodach. Cała czwórka trafiła na kwarantannę.

Okres epidemii odłożył się w miarę korzystnie na bezpieczeństwie pożarowym dotyczącym pól, łąk i lasów. Straż Pożarna odnotowuje nieco mniej, niż w minionych latach wyjazdów do pożarów wzniecanych przez „rolników”, którzy w taki sposób oczyszczalni swoje pola każdej wiosny.