Koronawirus.

Autor: redakcja UMJG

30.3.2020 - 20:12

Raport z epidemii – poniedziałek, 30 marca [WIDEO]

Ministerstwo Edukacji połapało się, że idea „zdalnego” systemu nauczania w sporej części rozbija się o niedostatek sprzętu, w związku z czym zapowiedziało pomoc dla samorządów, które powinny przekazać dzieciom i nauczycielom laptopy, czy tablety – do tych rodzin, które nie są w stanie ich zapewnić. Samorządy mogą rozpocząć już procedurę zakupu do 40 tys. zł, w najbliższą środę otrzymać mają informację, czy ten limit zostanie w niektórych przypadkach zwiększony. Oznacza to w praktyce, że otwierać trzeba listę zamówień trochę „w ciemno”, posiłkując się oświadczeniami rodziców o stanie domowej cyfryzacji.

Do MOPS zgłosiły się kolejne osoby, które – ze względu na kwarantannę lub inne okoliczności – nie mogą sobie poradzić z bieżącymi, codziennymi sprawami. Potrzebują pomocy w zakupach, dostarczeniu gotowych posiłków, ale – w niektórych przypadkach – także oczekują pomocy psychologicznej.

„Na dziś” – z usługi dostarczania posiłków korzysta 18 osób. Nowelizowana niemal codziennie – w zależności od potrzeb – jest procedura wsparcia dystrybucji żywności dla rodzin i środowisk potrzebujących.

Krajowe Biuro Wyborcze przesłało kolejne wytyczne nakazujące poszukiwanie kandydatów do pracy w wyborczych komisjach obwodowych. Dotychczasowe poszukiwania zainteresowanych nie przynoszą efektu, czemu trudno się dziwić – mieszkańcy są zdezorientowani. Z jednej bowiem strony grożą im sankcje (w przypadku kwarantanny), nawet za chwilowe opuszczenie miejsca zakwaterowania, z drugiej – mają się zgłaszać do pracy w komisjach, przez które przewijać się będzie 1,5 – 2 tys. osób. A w warunkach niepewności co do rozwoju epidemii to jest ryzyko, którego skali nie można oszacować.

W miniony weekend Straż Miejska podjęła prawie 70 rozmaitych interwencji bezpośrednio, inne zgłoszenia (a było ich ponad 130) udało się załatwić zdalnie. Jedną z interwencji było wyciszenie pobudzonego mężczyzny, który ok. godz. 23.30 dobijał się do szpitala krzycząc, że jest zarażony koronawirusem i domaga się testu. Po interwencji patrolu SM uznał widocznie, że jest dostatecznie przetestowany i szybko oddalił się z terenu szpitala.

W Urzędzie trwa nieustanna weryfikacja harmonogramu działań, bowiem z dnia na dzień zmieniają się priorytety – część przetargów trzeba zawiesić, lub odwołać, część – załatwić możliwie najszybciej. Oczekujemy na pierwszych 2.000 maseczek z dostawy 10.000, do pilnego rozdysponowania. Zapewne będziemy musieli zrezygnować z dostaw płynu odkażającego, zamówionego w ORLENIE, bowiem zapowiadana dostawa wciąż się opóźnia, a zapasy wyczerpują się w szybkim tempie. Zamówienie, które miasto złoży w zakładach Rokita będzie zrealizowane dużo szybciej. Trwa też procedura, mająca na celu rozpoczęcie w najbliższym z możliwych okresów ściągania okryć z udziałem azbestu – 45 podmiotów zgłosiło taką chęć, więc po ustąpieniu epidemii wszystko musi być przygotowane do sprawnego przeprowadzenia tej akcji, dofinansowywanej dużymi kwotami, jako jednej z ważniejszych ekologicznie.

Wideo