baner

Autor: redakcja UMJG

27.10.2022 - 7:45

Przygoda z teorią i z praktyką podczas XXV Festiwalu Nauki w Jeleniej Górze

Przedmiotem wykładu inauguracyjnego Edycji Regionalnej XXV DFN „Czy warto być inżynierem? – Historia Edisona i Tesli”, była  odpowiedź na pytanie postawione w tytule na podstawie historii wzajemnych relacji T.A. Edisona i N. Tesli. Wykład zaprezentowany został przez dra Macieja Pawłowskiego dyrektora Filii Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze. Celem wykładu było nie tylko przytoczenie sylwetek sławnych odkrywców ale także ciekawych wątków splatających obie postaci nauki. Nikola Tesla – człowiek, który ujarzmił elektryczność, wielki wizjoner i jeden z najbardziej fascynujących wynalazców w historii techniki i Thomas Edison – racjonalizator, wynalazca i techniczny menedżer ówczesnych czasów. Nic tak bardzo nie przyczyniło się do rozwoju cywilizacyjnego Ameryki jak rywalizacja dwóch wielkich wynalazców: Thomasa Edisona i Nikoli Tesli. Prawdopodobnie najbardziej doniosłym dla rozwoju świata wkładem Tesli jest prąd przemienny. W ciągu swego życia Tesla uzyskał około 300 patentów, głównie w Stanach Zjednoczonych. W trakcie wykładu przytoczone zostały słuchaczom mało znane sylwetki innych wielkich inżynierów: Polaków – M. Doliwo-Dobrowolskiego i J. Czochralskiego. Poprzez niekonwencjonalne ujęcie zagadnienia oraz interesującą opowieść o twórcach i o ich dokonaniach  autor wykładu zapewne wzbudził ciekawość młodych słuchaczy zachęcając do dalszych poszukiwań naukowych, rozbudził zapewne ciekawość o całość prekursorskich osiągnięć wymienionych wynalazców.


W ciągu dwóch dni od czwartku 20 października do piątku 21 października w Jeleniej Górze odbywały się zajęcia w ramach jubileuszowego XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Specjaliści wielu dziedzin, naukowcy różnych uczelni oraz regionaliści zawitali do jeleniogórskich placówek Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, do I Liceum Ogólnokształcącego im Stefana Żeromskiego oraz siedziby Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przy ul. Jana Pawła II prezentując przygotowane dla młodzieży wykłady, ćwiczenia i warsztaty. Pośród 33 spotkań zaproponowanych przez organizatorów XXV DFN każdy mógł znaleźć temat, który go interesował. Na zajęcia przybywali uczniowie wraz z opiekunami z macierzystych szkół - zarówno z Jeleniej Góry, jak i okolicznych miejscowości. Na uwagę pośród wielu atrakcji naukowych zasługuje wykład na temat „Czy od dziś żyjemy na kredyt? Katastrofalne skutki zmian klimatu" wygłoszony w auli I LO im. Stefana Żeromskiego przez prof. Jadwigę Sołoducho – dotychczasową długoletnią koordynator regionalnych edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (od początku funkcjonowania festiwalu). W ramach DFN młodzież miała okazję uczestniczyć także w warsztatach laboratoryjnych „Odkryjmy tajemnice biochemii", które prowadziła mgr Edyta Jaguś wykorzystując laboratorium w ZSOiT przy ul. Jana Pawła II.


W warsztatach prowadzonych przez dr Magdalenę Rękas: „Zawody przyszłości – kogo potrzebuje rynek pracy w XXI wieku?” uczestniczyli  uczniowie dwóch klas (pierwszej i czwartej) z Technikum Mechanicznego w Jeleniej Górze, przy czym jedni i drudzy świetnie odnaleźli się w temacie – podsumowuje prowadząca, zaznaczając, że było to i dla niej bardzo ciekawe 90 minut.  Zagadnienia poruszane podczas warsztatów to: współczesny rynek pracy i przyczyny rozwoju nowych zawodów, poznanie zawodów poszukiwanych (deficytowych) i zawodów przyszłości, zaprojektowanie pracy w wybranym zawodzie przyszłości, określenie kompetencji i ścieżki rozwoju zawodowego - praca z Mapą Karier i Barometrem Zawodów. Wymienione powyżej to tylko niektóre z tematów, które zostały poruszone na jeleniogórskich spotkaniach jubileuszowego wydania Festiwalu Nauki. Cały program XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2022 w Jeleniej Górze znajduje się na stronie  https://www.festiwal.wroc.pl/2021/09/07/jelenia-gora/   


W tegorocznej edycji nie zabrakło aktualnych tematów. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Wrocławskiego przybliżyli uczestnikom zagadnienia związane z pandemią, szczepieniami, kryzysem klimatycznym i zdrowiem. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wykłady poświęcone pandemii i epigenetyce. Słuchacze żywo reagowali na podejmowaną w nich problematykę, zadawali pytania i brali udział w dyskusji. Dziękujemy za tę przygodę jeleniogórskiej młodzieży z nauką i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. 

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image