Przedsatwiciele ECO Kogeneracja, władze Jeleniej Góry i wykonawca inwestycji na wpsólnym zdjęciu.

Autor: redakcja UMJG

10.6.2020 - 14:17

Proekologiczna inwestycja w Jeleniej Górze

W Jeleniej Górze ruszyła budowa nowoczesnej inwestycji energetycznej. Ma się ona przyczynić do poprawy czystości powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej.

W 2018 roku ECO Kogeneracja pozyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na budowę kolejnych układów kogeneracyjnych (wytwarzających jednocześnie ciepło i energię elektryczną). Jednym z nich jest ten, który powstanie w Jeleniej Górze.

ECO Kogeneracja i zwycięzca postępowania przetargowego na wykonanie układu, czyli konsorcjum firm Introl-Energomontaż i Ferox Energy Systems, właśnie podpisali umowę, a na placu budowy wbito pierwszą, symboliczną łopatę.

– Konsorcjum wybudowało już dla nas układy wysokosprawnej kogeneracji gazowej w Malborku i Tarnobrzegu – mówi Krzysztof Diduch Prezes Zarządu ECO Kogeneracja. – Nowoczesne jednostki wytwórcze w tych miastach od 2019 roku zasilają lokalne miejskie systemy ciepłownicze i sieci elektroenergetyczne. Układ, który powstanie w Jeleniej Górze będzie miał moc 7,5 MW ciepła oraz 8,0 MW energii elektrycznej.

Koszt inwestycji przekroczy 36 mln zł, a niemal 50% finansowania stanowić będzie dotacja z NFOŚiGW. Jednostka zostanie uruchomiona i oddana do użytku w 2022 roku.

– Ta inwestycja zagwarantuje na wiele lat bezpieczne dostawy energii dla Jeleniej Góry, ale także pozwoli na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń – podkreślił Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

– Zastosowanie nowego układu kogeneracyjnego pozwoli na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo - gazowych do atmosfery, w tym m.in. pyłów emitowanych z węglowych kotłowni systemowych o około 20% w okresie zimowym i aż do 100% w okresie letnim, co oznacza wyłączenie elektrociepłowni opalanej miałem węgla kamiennego w okresie letnim – mówi Kamil Matolicz Prezes Zarządu ECO Jelenia Góra. – Będzie to kolejny znaczący krok w rekonfiguracji źródła ciepła w Jeleniej Górze. Jednym z głównych celów prowadzonych prac rekonfiguracyjnych jest poszanowanie środowiska w naszym regionie i poprawa jakości powietrza w naszym mieście.

Osiągnięcie efektu ekologicznego poprzez budowę źródeł wysokosprawnej kogeneracji to główne założenie wsparcia finansowego udzielanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na tego typu inwestycje w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Spółka ECO przypomina, że już w 2018 roku jeleniogórski system ciepłowniczy zasiliły dwa nowe kotły wodne o mocy 13,04 MW każdy. Nowe kotły zostały wybudowane w technologii ścian szczelnych i już spełniają normy środowiskowe, które będą obowiązywały dopiero od 2024 roku. W 2017 roku ECO oddało do użytku nowoczesną kotłownię gazową przy zakładach JELFA, która zastąpiła parową kotłownię opalaną miałem węglowym. Budowa układu kogeneracyjnego przy ulicy Karola Miarki ma zakończyć się w 2022 roku.

 

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image