Przedstawiciel wspólnoty mieszkaniowej odbiera maseczki dla mieszkańców.

Autor: redakcja UMJG

5.1.2021 - 14:30

Pomoc miasta w walce z COVID-19

Miasto Jelenia Góra także aktywnie włączyło się w walkę z pandemią koronawirusa. Oprócz szeregu podejmowanych działań, na zakupy „covidowe” Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wydał w 2020 roku około 740 tysięcy złotych.

Za te pieniądze zakupiono m.in. maseczki, przyłbice, rękawice, płyny do dezynfekcji i wiele innych, potrzebnych materiałów.

Do szkół, przedszkoli, żłobków, ośrodków opiekuńczych, domu dziecka, Caritasu i służb, a także do innych mieszkańców, trafiło między innymi ponad 70 tysięcy maseczek jednorazowych i 18 tysięcy maseczek wielorazowych, prawie 90 tysięcy jednorazowych rękawiczek ochronnych (nitrylowych i lateksowych). Zakupiono 119 kompletów termometrów bezdotykowych wraz z bateriami, 1285 szt. fartuchów ochronnych, ponad 11 tysięcy litrów płynów do dezynfekcji powierzchni i prawie 5 tysięcy litrów płynów do dezynfekcji rąk.

Kupowano też pościel jednorazową, ręczniki papierowe i ręczniki flizelinowe, pleksi do ochrony stanowisk pracy, dozowniki do płynów, stojaki do dozowników, przyłbice czy worki na odpady.

Miasto kupiło też 3 generatory ozonu do dezynfekcji karetek Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, za blisko 14 tysięcy złotych.

Realizowano także usługi „covidowe” (około 300 tysięcy złotych), czyli m.in. zakwaterowanie i wyżywienie osób na kwarantannie w miejscach kwarantanny zbiorowej, zakwaterowanie, wyżywienie i transport wojska do wsparcia służb do Jeleniej Góry czy dezynfekowanie miejsc użyteczności publicznej.

100 tysięcy złotych to dotacja, jaką Miasto Jelenia Góra przekazało Wojewódzkiemu Centrum Szpitalnemu Kotliny Jeleniogórskiej na zakup urządzenia do wykonywania testów na obecność Covid -19, a za 15 tysięcy złotych doposażono samochód pożarniczy PSP w Jeleniej Górze w specjalistyczny osprzęt na potrzeby związane ze zwalczaniem Covid -19.

– Chciałbym jeszcze raz podziękować wszystkim samorządom, radnym, osobom fizycznym, którzy także wsparli zakup urządzenia do badań – mówi Jerzy Łużniak, prezydent Miasta Jeleniej Góry.