powstanie warszawskie

Autor: redakcja UMJG

30.7.2020 - 10:05

Pierwszego sierpnia zawyją syreny

01.08.2020 r. o godz. 17.00 w ramach treningu Systemu Wczesnego Ostrzegania , na terenie Miasta Jeleniej Góry zostaną uruchomione akustyczne syreny alarmowe i wyemitowany zostanie sygnał „ Ogłoszenie alarmu”.

Alarm będzie jednocześnie upamiętniał 76-rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

 


"Zbliża się 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Warszawiacy nie wyobrażają sobie początku sierpnia bez złożenia hołdu bohaterom Powstania i uczczenia pamięci poległych i zamordowanych podczas tego wielkiego zrywu.

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski - przyczyniło się do ukształtowania dzisiejszej tożsamości nie tylko Warszawy, ale i całego naszego kraju. Mimo różnych ocen decyzji przywódców Podziemia i bilansu Powstania, Polaków łączy mit samych powstańców.

Co roku Warszawa dba o to, by w uroczysty sposób przypomnieć o poświęceniu swoich mieszkańców w 1944 r. i oddać cześć poległym i zamordowanym. Tak będzie i teraz, podczas obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania. Jednak w tym roku z powodu pandemii koronawirusa działamy, nie tylko w tym względzie, w szczególnie trudnych warunkach.

Z powodu obostrzeń epidemicznych i z uwagi na troskę o bezpieczeństwo naszych gości i mieszkańców, jesteśmy zmuszeni ograniczyć zakres tegorocznych uroczystości. Ich część odbędzie się w tradycyjnej formie, a w większości będzie można uczestniczyć za pośrednictwem mediów i internetu.

Serdecznie zachęcam Państwa do zapoznania się z programem obchodów, śledzenia ich i wspólnego przeżycia tej rocznicy wraz z mieszkańcami Warszawy."

Rafał Trzaskowski
Prezydent m.st. Warszawy

Transmisja Obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego


Poznaj relacje świadków historii