Marcin Zawół podczas dekoracji. Fot. Polski Związek Biathlonu

Autor: redakcja UMJG

15.1.2020 - 14:37

Ogromny sukces zawodnika jeleniogórskiego klubu

Marcin Zawół z MKS Karkonosze - sporty zimowe wywalczył złoty medal w odbywających się w Lozannie Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Młodzieży (15-18 lat). To pierwsze złoto w historii Polski w tych zawodach.

17-letni Zawół był najlepszy w biathlonowym biegu sprinterskim na dystansie 7,5 kilometrów. Drugie miejsce zajął Rosjanin Denis Irodov a trzecie – Norweg Vegard Thon. Marcin jest wychowankiem klubu MKS Karkonosze, trenuje pod okiem Izabeli Daniło. Młodzieżowy reprezentant Polski pobiegł znakomicie, w strzelaniu pomylił się tylko raz.

Prezes klubu MKS Karkonosze Zbigniew Stępień przyznaje, że liczył na dobry wynik tego zawodnika. – Stawialiśmy na miejsce w pierwszej dziesiątce, co już byłoby olbrzymim osiągnięciem. O medalu raczej nikt nie mówił. Ale Marcin jest bardzo ambitny. Wie, czego chce. To był znakomity start – powiedział Z. Stępień.

To nie tylko pierwsze zwycięstwo Polski w zimowych igrzyskach olimpijskich młodzieży, ale i pierwszy krążek, zaliczany do klasyfikacji medalowej. Dotychczas jedyny medal (srebrny) dla biało-czerwonych zdobyła cztery lata temu panczenistka Karolina Gałecka, ale startowała ona w w międzynarodowej konkurencji Team MIX. Z tego też powodu nie był on zaliczany do klasyfikacji medalowej.

Igrzyska w Lozannie potrwają do 22 stycznia. W 45-osobowej reprezentacji Polski jest jeszcze 2 zawodników MKS Karkonosze: biathlonista Konrad Badacz i saneczkarka Anna Bryk.