baner

Autor: redakcja UMJG

16.9.2022 - 13:56

Jelenia Góra świętuje rocznice partnerstwa z czeskim miastem Jabloniec.

Dzisiaj w Jabloncu nad Nisou świętujemy 15-lecie partnerstwa z Miastem Jelenia Góra. Zostało odnowione porozumie w sprawie współpracy na kolejne lata. 

Jablonec nad Nysą jest jednym z miast parterskich Jeleniej Góry. Miasto położone jest w Czechach w kraju libereckim, nad Nysą Łużycką, u podnóża Gór Izerskich.Jabloniec nad Nysą (Jablonec nad Nisou) jest ośrodkiem administracyjnym, kulturalnym i sportowo-rekreacyjnym gór Jizerské hory. Pierwsza wzmianka o mieście Jablonec pochodzi z 1356 roku, ale stałe osadnictwo datuje się dopiero na XVI. wiek, kiedy założono pierwszą hutę szkła w miejscowości Mšeno oraz wybudowano pierwszy kościółek. W XVII wieku w Jabloncu dochodzi do rozwoju hutnictwa szkła i w tym czasie pojawiają się pierwsze okazy słynnej dziś biżuterii. Szereg ciekawych eksponatów biżuterii z tamtych czasów można obejrzeć w miejskim muzeum. Dziś Jabloniec słynie właśnie z wyrobów szklanych i biżuterii – słynny ośrodek produkcji sztucznej biżuterii (Jablonex).

Umowę o wzajemnej współpracy podpisano 18 grudnia 2007 roku

Współpraca między miastami obejmuje wzajemną promocję miast, wymianę turystyczną, nawiązywanie współpracy pomiędzy podmiotami turystycznymi i gospodarczymi; poszukiwanie rozwiązań służących stworzeniu wspólnej oferty turystycznej; wymianę kulturalną, turystyczną i gospodarczą.

W dzisiejszym spotkaniu brał udział Prezydent Miasta Jelenia Góra Jerzy Łużniak, ale także przedstawiciele Bautzen, Zwickau oraz Powiatu Karkonoskiego. 

KALENDARIUM WSPÓŁPRACY:

Kalendarium współpracy w 2019 roku:

marzec - udział przedstawicieli miasta w Targach Turystycznych w Jabloncu Nad Nisou "Euroregion Tour"
wrzesień - wizyta przedstawicieli Jeleniej Góry w Jabloncu Nad Nisou podczas oficjalnego otwarcia "Jesieni Jabloneckiej"

Kalendarium współpracy w 2018 roku:

sierpień - udział w obchodach rozpoczęcia "Jesieni Jabloneckiej"
Kalendarium współpracy w 2017 roku:
wrzesień - Uroczyste obchody z okazji 10. rocznicy podpisania umowy partnerskiej między Jelenią Górą a Jabloncem nad Nisou. Wizyta Oficjalnej delegacji z Jeleniej Góry w Jabloncu, Występ zespołu "Agat".

Kalendarium współpracy w 2016 roku:

Wizyta delegacji oficjalnej z Jeleniej Góry podczas obchodów 150 - rocznicy nadania praw miejskich miastu Jablonec n/Nysą.
Kalendarium współpracy w 2011 roku:
wrzesień - wizyta Prezydenta Miasta Jeleniej Góry podczas obchodów "Festiwalu Jesieni" w Jabloncu
Kalendarium współpracy w 2010 roku:
wrzesień - uczestnictwo Burmistrza Jablonca n/Nysą w "Dniach Kultury Czeskiej" w ramach obchodów "Września Jeleniogórskiego"

Kalendarium współpracy w 2009 roku:

czerwiec - uczestnictwo młodzieży jeleniogórskiej w kolejnej edycji Olimpiady Młodzieży Miast Partnerskich; co roku Olimpiada odbywa się rotacyjnie w jednym z czterech miast: Heidelbergu, Bautzen, Jeleniej Górze i Jabloncu n/Nysą.  Młodzież rywalizowała w następujących dyscyplinach: siatkówka, koszykówka, piłka ręczna i piłka nożna.

Kalendarium współpracy w 2008 roku:

maj - wizyta władz Jablonca n/Nysą w celu rozmów na temat możliwości pozyskiwania funduszy z UE na wspólne projekty

wrzesień - wizyta delegacji oficjalnej z Jablonca w ramach obchodów jubileuszu 900 lecia Jeleniej Góry, uhonorowanie p. Petr'a Tulpę - burmistrza Jablonca  tytułem "Honorowy Obywatel Jeleniej Góry" podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej; podpisanie przez władze miast partnerskich Jeleniej Góry wspólnej deklaracji o chęci dalszej współpracy

Kalendarium współpracy w 2007 roku:

listopad - wizyta delegacji oficjalnej miasta w Jabloncu, rozmowy na temat wspólnych obszarów do współpracy partnerskiej

grudzień - podpisanie deklaracji o partnerstwie
 

 

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image