Prezydent Jerzy Łużniak podczas wideokonferencji z dziennikarzami.

Autor: redakcja UMJG

19.3.2020 - 8:35

Jak wygląda sytuacja w naszym regionie?

– W Jeleniej Górze, a także w Powiecie Jeleniogórskim, nie mamy stwierdzonego zachorowania na koronawirusa – powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry na dzisiejszej (środa, 18 marca) wideokonferencji z dziennikarzami.

Prezydent przekazał podstawowe informacje z porannej wideokonferencji sztabu zarządzania kryzysowego. 84 osoby w naszym regionie są objęte kwarantanną, 74 – nadzorem sanitarnym.

Z informacji Straży Granicznej wynika, że 959 Polaków i 224 obcokrajowców dotąd przekroczyło granicę w Jakuszycach. Czas oczekiwania na przekroczenie granicy w tym miejscu to 7 godzin. Możliwe, że czas ten skróci się, gdyż otwarto przejście w Lubawce.

Jak wiadomo, u jednego z lekarzy ze Zgorzelca wykryto obecność koronawirusa. – A to powoduje, że w Jeleniej Górze zostanie objętych kwarantanną kilkadziesiąt osób, które miały kontakt z tym lekarzem. Sanepid ustala te osoby – dodał J. Łużniak.

Miasto jest przygotowane na objęcie kwarantanną większej liczby osób. – Przygotowane są dwie bursy szkolne (łącznie około 100 miejsc). Trzecia bursa będzie gotowa lada dzień. Ponadto, sanatorium Agat zgłosiło gotowość przyjęcia większej liczby osób, jest tam ponad 200 miejsc – dodał J. Łużniak.

Na pytania dziennikarzy o terminy realizacji inwestycji odpowiedział, że na razie nie są one zagrożone. – Póki co, z żadnej inwestycji nie rezygnujemy. Trwają przetargi. Przesuwamy niektóre terminy otwarcia ofert na koniec marca – dodał. – Mamy też informację, że w związku z pandemią Komisja Europejska będzie łagodniej patrzyła na przekroczenia terminów zakończenia niektórych inwestycji.