baner

Autor: redakcja UMJG

22.9.2022 - 14:11

Jak będzie wyglądać lodowisko w Jeleniej Górze?

Prezydent Miasta Jerzy Łużniak podpisał umowę z wykonawcą na budowę wielofunkcyjnego, krytego lodowiska, które powstanie przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze. Wykonawca będzie miał czas na realizację projektu do listopada 2023 roku. Lodowisko będzie całoroczne i wielofunkcyjne. W okresie letnim będzie pełnić funkcję rolkowiska. Będzie również zorganizowany plac zabaw dla dzieci.

Jak będzie wyglądać jeleniogórskie lodowisko?

Obiekt będzie składał się z hali namiotowej w której będzie znajdować się lodowisko, będzie posiadać wymiary około 25 m x 45 m i wysokośc 12 m. Od strony ulicy Kilińskiego przewidziana jest ściana murowana powiązana architektonicznie z budynkiem zaplecza.

Płyta lodowiska będzie miała 20 x 45 m w konstrukcji płyty betonowej mroźniczej (z możliwością wykorzystania jako płyty z przeznaczeniem do jazdy na rolkach). Tafla będzie mogła pomieścić od 80 do 100 osób. Hala zostanie również zaopatrzona w trybuny tymczasowe rozkładane przewidziane dla min. 28 osób. 

Lodowiska niewymiarowe

Na przełomie ostatnich kilku lat powstały za to lodowiska zbliżone do tego , które będzie w Jeleniej
Górze. Lodowiska pełniące rolę w okresie wiosenno-letnim jako rolkowisko są w Tczewie , Rydzynie Chełmińskim, Ostrowie Wielkopolskim.

Wykonawca jest zobowiązany do przygotowania dokumentacji projektowej i uzyskania pozwolenia na budowę. Termin składania dokumentów upływa 13 stycznia 2023 roku. Budowa potrwa do listopada do 2023. Koszt całkowity to ponad 9 mln zł, z czego wartość umowy z wykonawcą wynosi ponad 8 mln zł.  

Na etapie projektu budowlanego podejmowane są ustalenia z konserwatorem. Ul. Kilińskiego nie leży w strefie ochrony konserwatorskiej. Wszystkie dotychczasowe uwagi konserwatora, zostały uwzględnione. Między innymi powstanie spadzisty dach czy murowana ściana od ulicy Kilińskiego nawiązująca do industrialnego charakteru dawnej zabudowy tej ulicy. 

Relacja z konferencji prasowej.