Smartfon z wgraną aplikacją mObywatel

Autor: redakcja UMJG

10.1.2020 - 9:49

„Elektroniczna tożsamość” w jeleniogórskim urzędzie

To będzie spore ułatwienie dla klientów. Niektóre sprawy będzie można załatwić bez konieczności okazania dowodu osobistego. Wystarczy… smartfon!

W jeleniogórskim urzędzie miasta uruchomiono elektroniczny weryfikator. Oznacza to, że w sprawach, w których nie jest wymagane okazanie dowodu osobistego czy paszportu, można wylegitymować się za pomocą dokumentu mTożsamość, który można wygenerować w smartfonie. Dzięki mTożsamości można było na przykład pobrać kartę do głosowania podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego. Można też przekazać swoje dane innym użytkownikom, w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Pracownicy Wydziału Obsługi Klienta jeleniogórskiego urzędu mogą sprawdzić dane klienta tradycyjnie (tak jak każdy inny dokument) lub elektronicznie, korzystając z aplikacji mWeryfikator.

Jak skorzystać z mTożsamości? Należy zainstalować w swoim smartfonie aplikację mObywatel (oficjalna aplikacja Ministerstwa Cyfryzacji) i zarejestrować się. Uwaga, podczas rejestracji wymagane jest potwierdzenie danych profilem zaufanym.

Więcej informacji na temat elektronicznej tożsamości można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/mobywatel/mtozsamosc