baner

Autor: redakcja UMJG

21.10.2022 - 13:27

DYSTRYBUCJA JODKU POTASU W JELENIEJ GÓRZE

Podejmowane obecnie działania to standardowa procedura przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Obecnie takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki.

 
Środek będzie wydawany jedynie w sytuacji zagrożenia radioaktywnego. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego, komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych. 


Otwarcie punktów nastąpi wyłącznie w chwili wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, po decyzji władz krajowych o konieczności wydawania tabletek z jodkiem potasu mieszkańcom. Do tego czasu punkty dystrybucji są nieczynne.

Czym jest Jodek potasu

Jodek potasu to substancja stosowana zapobiegawczo, która ogranicza niekorzystny wpływ przy możliwym ryzyku skażenia promieniotwórczego. Jego zadaniem jest ochrona tarczycy - nasyca ją uniemożliwiając przyswajanie jodu radioaktywnego. Środka nie podaje się profilaktycznie – bez zagrożenie promieniowaniem, jest to niewskazane, ponieważ może doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania tarczycy. Nie można jednak przyjmować jodku potasu na własną rękę i na zapas.

Dawkowanie

Przyjmowanie specyfiku jest dobrowolne, a dawkowanie jodku potasu zależy od wieku i stanu zdrowia.

Wskazania do dawek:
    • dorośli do 60 r.ż. i dzieci powyżej 12 r.ż. 2 tabletki (co odpowiada 100 mg jodu)
    • dzieci od 3 do 12 r.ż. 1 tabletka (50 mg jodu)
    • dzieci od 1 miesiąca życia do 3 r.ż. 1/2 tabletki (25 mg jodu)
    • noworodki 1/4 tabletki (12,5 mg jodu)
    • kobiety w ciąży i karmiące piersią 2 tabletki (100 mg jodu).


Jak w przypadku innych, także w przypadku tabletek ze stabilnym jodem, jeśli występują jakiekolwiek obawy, choroby przewlekłe lub jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do możliwości przyjęcia leku, należy skonsultować się z lekarzem.

Prosimy zapoznać się również z informacjami na temat profilaktyki jodowej, które można znaleźć w poniższej ulotce.

Punkty dystrybucji w Jeleniej Górze


Jodek potasu, jeśli podjęta zostanie stosowna decyzja, będzie rozdawany w Jeleniej Górze w blisko 60 miejscach głównie w szkołach, niektórych przychodniach czy instytucjach publicznych. Poniżej znajduje się mapa z wyznaczonymi punktami, gdzie w sytuacji uruchomienia dystrybucji, będzie dostępny jodek potasu.

LINK DO MAPY

WYKAZ PLACÓWEK

Przeciwwskazania do przyjęcia jodku potasu

Nie każdy też może przyjąć jodek potasu. Przeciwskazaniem są uczulenia na składniki preparatu, ale też występowanie nadczynność tarczycy lub zaostrzające się pod wpływem jodu niektóre choroby np. opryszczkowe zapalenie skóry (choroba Duhringa) czy też zapalenie naczyń z hipokomplementemią. Należy unikać przyjmowania jodu w razie podejrzenia nowotworu tarczycy, bo dodatkowy jod może zaburzać diagnostykę i leczenie.

 

REKOMENDACJE MINISTERSTWA ZDROWIA

BROSZURA INFORMACYJNA