baner

Autor: redakcja UMJG

24.5.2022 - 13:32

Bliżej natury? Takie rzeczy tylko w "Przyrodniku".

Bliżej natury? Takie rzeczy tylko w "Przyrodniku".

Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej
w Jeleniej Górze

Wybór szkoły ponadpodstawowej dla Ósmoklasisty mającego 15 a czasem 14 lat bywa sporym wyzwaniem.  Czasem jest to zdecydowany wybór, czasem przypadek, a czasem długie godziny spędzone na rozmowach z rodzicami i kolegami. Szkoła branżowa, technikum, a może liceum? W kórej ze szkoł zaprojektować swoją przyszłość? Przecież każdy z typów szkoł ma swoje wady i zalety, każda ze szkół ma sporo do zaoferowania młodemu człowiekowi. 

Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze od ponad 75 lat  kształci uczniów - pasjonatów w zawodach związanych z szeroko rozumianą przyrodą i usługami. Sztandarowymi kierunkami są: technik weterynarii, technik leśnik, technik architektury krajobrazu. W ofercie są również kierunki takie jak technik papiernictwa, technik transportu kolejowego, technik geodeta. 

To mała szkoła, w której widoczna jest dbałość o jak najlepsze warunki nauczania – kształcenia się, samopoczucia uczniów oraz ich komfortu. Szkoła znajduje się w urokliwym miejscu, w otoczeniu lasu, zdala od zgiełku miejskiego. Dlaczego właśnie "leśnik"? Nauczaniem w klasach o tej specjalności zajmują się bardzo dobrze przygotowani nauczyciele, wychowawcy i pedagodzy. W małej szkole łatwiej jest się odnaleźć, szybko można się zaaklimatyzować, szybko też podejmowane są działania jeśli pojawią się jakieś problemy edukacyjne czy osobiste ucznia. Panuje tam swoisty komfort ze względu na brak anonimowości ucznia. To miejsce, które ma pomóc poznać siebie, rozwinąć swoje umiejętości i przezwyciężyć słabości, to także droga do spełniania marzeń. Całość eudkacji podporządkowana jest temu, żeby zdobywana wiedza i zawierane przyjaźnie stawały się narzędziem poznawania rzeczywistości. Tam uczeń będzie miał odwagę do robienia rzeczy zupełnie nowych, nie bojąc się popełniania błędów i wyciągając z nich wnioski.  Takie postawy będą w przyszłości konieczne. 

Mała szkoła to także bezpieczna szkoła. Od wielu lat położony jest nacisk na wzmocnienie pozycji ucznia, jego motywowaniu do pracy nad sobą, uświadomieniu, że warto się uczyć
i inwestować w siebie przez całe życie. Dużą popularnością cieszą się projekty unijne,
w których uczniowie mogą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, zdobyć kolejny zawód i odbyć staże zawodowe u pracodawców. Praktyki zawodowe w trakcie nauki mają przygotować uczniów do łatwiejszego i szybszego wejścia na rynek pracy, w którym poszukiwani są z jednej strony fachowcy, a z drugiej strony lojalni pracownicy. 

W wyborze szkoły przygotowującej do zawodu ważna jest współpraca z przyszłymi pracodawcami. Zawarte umowy partnerskie i patronackie z Nadleśnictwami, Lecznicami weterynaryjnymi, pracowniami Architektuty Krajobrazu, Ornamental Farm Bukowiec, PKP PLK S.A. i wieloma innymi zapewniają to kryterium a PKP PLK na zachętę wprowadziło fundusz stypendialny dla najlepszych uczniów na roku.

Szkoła w trakcie roku szkolnego organizuje mnóstwo dodatkowych atrakcji i eventów. Od "Wielkiego Grillowania", "Szopki bożonarodzeniowej z żywymi zwierzętami", przez "Wyścig rowerowy MTB" z wykorzystaniem terenu Góry Sołtysiej (kolejna edycja wyścigu juz 12 czerwca). Uczniowie klas leśnych i architektury krajobrazu biorą udział w przygotowaniu klombu we włoskim mieście Cervia w ramach corocznego święta kwiatów. ZSPUiBS jest jedyną szkołą z Jeleniej Góry, która przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną od wielu lat aktywnie uczestniczy w Międzynarodowych Manerwrach Ratowniczych.

Przy szkole funkcjonuje Bursa Szkolna, która zapewnia całodobową opiekę dla uczniów, którzy ze względu na znaczna odległość miejsca zamieszkania od szkoły nie mogą dojeżdżać codziennie do szkoły. Przygotowanych jest 105 miejsc noclegowych z pełnym wyżywieniem w pokojach 2, 3 i 4 osobowych

Więcej informacji można zaczerpnąć ze strony internetowej szkoły www.zspu.jgora.pl
profilu  https://www.facebook.com/zspuibs.jgora.szkola
na kanale youtube https://www.youtube.com/channel/UCHr0ZvVBw2714fJczj6oYcA
oraz na instagramie https://www.instagram.com/lesnikjg/

Serdecznie zapraszamy!

Życzymy sukcesów w odnajdywaniu natury w “Przyrodniku”.

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image