Prezes MPGK Włodzimierz Stasiak.

Autor: redakcja UMJG

30.8.2021 - 11:37

Będzie czyściej i bardziej ekonomicznie

Szykuje się duża zmiana w systemie gospodarki odpadami w Jeleniej Górze. Każde z gospodarstw domowych zostanie wyposażone w komplet pojemników do segregacji. To zamiast worków.

– Zakupiliśmy 17 800 pojemników do selektywnego gromadzenia systemu odpadów – mówi Włodzimierz Stasiak, prezes zarządu MPGK sp z o.o. w Jeleniej Górze. – Chodzi o trzy rodzaje pojemników: brązowe na bio (240 l), zielone na szkło (120 l) i niebieskie na makulaturę (240 l).

Pakiet tych trzech pojemników otrzyma każde gospodarstwo domowe w Jeleniej Górze. To oznacza, że mieszkańcy nie będą musieli tych odpadów gromadzić w workach, jak dotychczas.

– Da to efekt ekologiczny w postaci mniejszej liczby zużytych worków. No i ekonomiczny, gdyż pracownikom MPGK będzie łatwiej odbierać te frakcje – mówi W. Stasiak.

Pojemniki zostały zakupione w leasingu. Kosztowało to ponad 2 miliony złotych. Spółka zapewnia, że nie obciąży to dodatkowo mieszkańców. - Rata leasingowa wynosi mniej więcej tyle, ile koszt zakupu worków – dodaje.

MPGK prosi mieszkańców, by wspomniane frakcje (bio, papier i szkło) pakowali bezpośrednio do pojemników, bez worków. – Łatwiej będzie nam te odpady przygotowywać do odbiorów – mówi. – Wiele firm recyklingowych zaostrzyło standardy i np. szkło spakowane w workach traktują jako frakcję zanieczyszczoną.

Po staremu pozostanie jedynie zbiórka odpadów z tworzyw sztucznych. Nadal mieszkańcy domków jednorodzinnych będą gromadzić je w workach (kolor żółty). – Te odpady są największe objętościowo i spółka odbiera ich najwięcej. Łatwiej nam jest je odbierać w ten sposób, kompaktować i dostarczać do sortowni – mówi prezes MPGK.

Zmiany dotyczą właścicieli domków jednorodzinnych. Mieszkańcy bloków i tak korzystają już ze wspólnych pojemników do segregacji, stojących najczęściej w boksach.

Nowe pojemniki znajdują się już w hali MPGK. – Będziemy je sukcesywnie dostarczać mieszkańcom, począwszy od września – zapowiada W. Stasiak.

 

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image