Orkiestra zagra już w niedzielę
Kolacja z prezydentem Jeleniej Góry, złote serduszko od Jurka Owsiaka, medal Lucyny Kornobys czy lot zapoznawczy szybowcem – to tylko niektóre z całego szeregu gadżetów, jakie zebrały jeleniogórskie sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wielki finał już w niedzielę (12 stycznia). Co będzie się działo?
– Tego typu akcje charytatywne należy wspierać. To jest tak oczywiste, że nie trzeba tego tłumaczyć. Tym bardziej, że są one skierowane przede wszystkim dla najmłodszych – powiedział prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak na dzisiejszej (czwartek, 9 stycznia) konferencji prasowej przed 28. finałem Orkiestry, odpowiadając na pytania dziennikarzy. – Każdy, kto ma odrobinę chęci, empatii, to zrozumie.
Zaapelował też do mieszkańców o aktywny udział w finale. – Jeśli spotkacie państwo wolontariusza z puszką gdzieś na ulicy, to wrzućcie pieniążek. Nawet, jeżeli już wcześniej wrzucaliście – powiedział. – Nieważne ile, ważny jest udział. Nie chodzi o rekord, ale o to, że potrafimy pomagać innym.
Tegoroczny finał zapowiada się ciekawie. W niedzielę (12 stycznia) o godz. 12. na Placu Ratuszowym rozpocznie się harcerski piknik rodzinny, organizowany przez Karkonoski Hufiec ZHP. W tym roku będzie to m.in. gra "Wiatr w żagle". Uczestnicy będą przechodzić od stoiska do stoiska i wykonywać poszczególne zadania. Na każdym z punktów będzie można otrzymać fragment żagla. Pierwszych pięćdziesięciu uczestników, którzy skompletują pełen żagiel, otrzyma drobny upominek. – Chcemy w ten sposób zachęcić uczestników do odwiedzenia wszystkich stoisk – mówią organizatorzy z hufca ZHP. Przewidziano m.in. loterię fantową, strzelnicę harcerską oraz stoisko z grochówką i bigosem. Na scenie będą występy muzyczne oraz licytacje.
Niemal równolegle (od godz. 12.) na poligonie przy ul. Sudeckiej rozpocznie się inny piknik. – Przewidziane są jazdy samochodami terenowymi, jazdy wrakami, oczywiście wszystko z doświadczonymi kierowcami – zaznacza Robert Kardyś, prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Strzeleckiego „Strzelec”. – Będzie strzelnica, na której strzelamy z broni palnej oraz pneumatycznej. Przewidujemy także paintball. Ponadto uruchomimy stoiska z grochówką, pajdą chleba, ciastami. Chcemy pokazać, że jest coś takiego jak strzelectwo sportowe, że na poligonie są bardzo ciekawe tereny, na których można w pełni legalnie jeździć pojazdami terenowymi.
O godz. 15.00 w Jeleniogórskim Centrum Kultury rozpoczną się występy młodych talentów. – Na scenie zobaczymy harcerski zespół C-HAOS, zespoły taneczne i wokalne Młodzieżowego Domu Kultury, wystąpi Sławomir Darul, znany wszystkim zespół Agat – wymienia Łukasz Duda, zastępca dyrektora Jeleniogórskiego Centrum Kultury. – Będziemy gościć również Kazimierza Pichlaka i Jacka Szreniawę, którzy stworzą duet poetycko-muzyczny.
Wszystkie występy będą rejestrowane przez telewizję Strimeo, która tego dnia planuje transmisję na żywo ze studia w JCK.
Tradycyjnie już, o godz. 19.00 na Placu Ratuszowym rozpocznie się główna licytacja przedmiotów wielkoorkiestrowych. O godz. 20.00 będzie światełko do nieba, czyli pokaz laserów. Wieczorną część na Placu Ratuszowym rozpocznie mini koncert młodych jeleniogórskich raperów (od godz. 18.00). Wystąpią: Wuen, BDOC i 1989.
Orkiestra w Jeleniej Górze zagra już w sobotę (11 stycznia). – W Galerii Sudeckiej odbędzie się tzw. Before (wydarzenie poprzedzające) 28. finału WOŚP – tłumaczy Kornel Kowalski z jeleniogórskiego sztabu WOŚP przy bursie szkolnej. – Ponadto przewidziane są występy muzyczne, pokazy zumby, ratownictwa medycznego, foto budka, animacje dla dzieci, DKMS.
Co licytujemy?
Najważniejsze gadżety, które już są w sztabach i będą licytowane podczas 28. finału WOŚP
Zestaw gadżetów przekazany przez Prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka:
– kolacja z prezydentem Jeleniej Góry,
– specjalny, unikatowy numer startowy, uprawniający do udziału w biegu narciarskim Marcialonga, jednym z największych tego typu biegów na świecie,
– płyty Marcina Wyrostka z autografem,
– flaga Jeleniej Góry, która w ubiegłym roku była w Gdańsku na pogrzebie Pawła Adamowicza,
– kalendarz reprezentacji Polski OZPN.
Ponadto:
– złote serduszko WOŚP (uwaga – cena wywoławcza to 10 tysięcy złotych),
– brązowy medal od Lucyny Kornobys, z para lekkoatletycznych mistrzostw świata w Dubaju,
– lot balonem,
– loty śmigłowcem,
– obraz Jurka Owsiaka z autografem,
– plakat Jurka Owsiaka z autografem,
– zestaw gadżetów Term Cieplickich, wraz z voucherem na usługi o wartości 500 zł,
– oprawki okularowe Versace w stylowym etui z motywem obrazu Jana Matejki „Unia Lubelska” - od posłanki Zofii Czernow,
– wycieczka do Warszawy wraz ze zwiedzaniem Sejmu – od posła Roberta Obaza,
– torty WOŚP, wykonane przez miejscowych cukierników.