Jeleniogórscy maturzyści płynnie zmierzają ku finiszowi
Jakub Kisiel Kiślański z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych rozpoczął nową tradycję w Jeleniej Górze w 2018 roku, aby integrować młodzież. W 2024 roku była to 6 edycja Miejskiego Poloneza, na który przybyli uczniowie klas maturalnych niemal wszystkich jeleniogórskich szkół.
Pierwszy polonez miejski miał miejsce 5 stycznia 2018 roku i odbywa się każdego roku - z jednym wyjątkiem podczas pandemii.
- Inicjatywa zrodziła się dla integracji. Nie ma zbyt wielu takich akcji, więc jest to oderwanie od codziennej nauki i godne zaprezentowanie szkół na Placu Ratuszowym. Układ nie jest trudny, aby wszyscy mogli się przygotować do tańca - podkreślił Jakub Kisiel Kiślański, nauczyciel w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych. - Polonez to dostojny taniec, którym na salonach zaczynano wielkie bale, zaczyna się studniówki - dodał inicjator akcji.
- Studniówka jest bardzo ważna - to umowny próg, który pokazuje, że za chwilę matura, dojrzałość, nowy etap w życiu. Wiele imprez się pamięta, ale ta jest wyjątkowa - dodała Anna Szydłowska-Robak, dyrektorka „Rzemiosł”, która podkreśla, że warto się integrować w lokalnej społeczności.
Dwie pierwsze pary stworzyli uczniowie jeleniogórskich „Rzemiosł” - Jakub Wyznański z Martyną Grzesiak oraz Dawid Zakaszewski z Julią Nowak.
- Na dobrą sprawę ćwiczymy od września, aby Polonez wyglądał tak, jak powinien. Studniówka dla każdego jest ważna, bo potem matura i zaczyna się dorosłe życie. To taka ostatnia, największa impreza w czasie szkoły - powiedziała Julia Nowak z „Rzemiosł”.
- Na razie w naszych głowach jest tylko Studniówka, a po niej zacznie się nauka, choć od początku roku powtarzam sobie materiał - wyznała Aleksandra Gozdowska, maturzystka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Śniadeckiego.
Wydarzenie przed jeleniogórskim Ratuszem poprowadził Grzegorz Koczubaj. Oprócz młodzieży, do tańca chętnie włączyli się przedstawiciele władz miasta (prezydent Jerzy Łużniak, radni: Aneta Kolendo, Justyn Bilski, Elżbieta Wojtyna), urzędu (dyrektor Departamentu Edukacji - Piotr Iwaniec) oraz zgromadzeni mieszkańcy.