Odnowią kamień pamiątkowy Zamenhofa
W jeleniogórskim ratuszu podpisane w czwartek (25 maja) zostało trójstronne porozumienie, którego celem jest renowacja i wymiana tablicy kamienia upamiętniającego postać Ludwika Zamenhofa - twórcy języka esperanto, który od 1948 roku stoi na zieleńcu miejskim przy zbiegu ul. Wolności i Janusza Korczaka w Jeleniej Górze. Poprawie ulegnie też estetyka terenu bezpośrednio przyległego do monumentu.
Porozumienie podpisali wspólnie Przewodniczący Regionu w Jeleniej Górze International Police Association - Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji, Przewodniczący Polskiego Związku Esperantystów, oraz Zastępca Prezydenta Jeleniej Góry.
W 1948 roku w Jeleniej Górze miały miejsce podniosłe uroczystości z okazji 840-lecia powstania miasta. Z tej okazji, staraniem silnie działającego w tym czasie w Jeleniej Górze Oddziału Polskiego Związku Esperantystów o nazwie "Cervamont", stworzono i odsłonięto jeden z pierwszych po II Wojnie Światowej pomników w mieście, który został poświęcony Ludwikowi Zamenhofowi - twórcy języka esperanto.
Pomnik stanął na zieleńcu miejskim u zbiegu ulic Wolności i Janusza Korczaka. W chwili obecnej, już nieco zapomniany, z mocno zniszczoną i coraz mniej czytelną tablicą pamiątkową, powoli traci swój blask i gaśnie jego przesłanie pozostawione przez naszych rodaków w 1948 r. Członkowie IPA Jelenia Góra, poczuwając się do odpowiedzialności za pamięć o twórcy jak i samym języku w którym głoszone jest na świecie ich hasło przewodnie "SERVO PER AMIKECO" podjęli starania mające na celu odrestaurowanie pomnika jak i zwiększenie świadomości ludzi odwiedzających to miejsce nt. genezy pomnika, kim był człowiek któremu został on poświęcony i czym jest język esperanto. Do współpracy zaproszony został Prezydent Miasta Jeleniej Góry oraz Przewodniczący Polskiego Związku Esperantystów, którzy włączyli się w projekt rewitalizacji tego miejsca i podtrzymania pamięci o wyjątkowym Polaku i jego unikatowym dziele jakim jest jeżyk esperanto. Pierwszym etapem projektu jest podpisanie porozumienia pomiędzy stronami zaangażowanymi w jego realizację, który umożliwi rozpoczęcie prac polegających m. in. na wymianie tablicy pamiątkowej na nową, odświeżeniu głazu gnejsowego do którego jest przymocowana, poprawy estetyki terenu przyległego do pomnika oraz instalacji tablicy informacyjnej.
Stworzony przez Ludwika Zamenhofa język esperanto miał łączyć ludzi różnych kultur, co było niezwykle potrzebne po wielu latach "historycznej zawieruchy". Esperanto doczekało się także międzynarodowego uznania, w postaci dwóch rezolucji UNESCO, a także wsparcia ze strony znanych osobistości życia publicznego. W setną rocznicę powstania Światowego Związku Esperantystów Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której złożył wyrazy uznania dla kontynuatorów dzieła dr. Ludwika Zamenhofa. W 2014 roku z inicjatywy polskich esperantystów język esperanto został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
W 1950 r. z inicjatywy angielskiego policjanta sir Arthura Troopa powstało International Police Association (Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji) - organizacja skupiająca funkcjonariuszy i emerytów służb policyjnych (w Polsce także Straży Granicznej) z całego świata. Jej dewizą jest hasło w języku esperanto „Servo Per Amikeco” – „Służyć Poprzez Przyjaźń”, a celem przewodnim jest tworzenie autentycznych więzi przyjaźni i koleżeństwa zawodowego pomiędzy zatrudnionymi w służbach policyjnych na całym świecie. Hasło stowarzyszenia, doceniając dzieło naszego rodaka, zostało zapisane w języku esperanto, aby wykorzystać jego neutralność, uniwersalność oraz funkcjonowanie ponad wszelkimi podziałami.