Wielkie otwarcie Modelarni Kolejkowa w Jeleniej Górze!

Autor: redakcja UMJG

13.3.2024 - 13:50

Wielkie otwarcie Modelarni Kolejkowa w Jeleniej Górze!

Już 22 marca w Jeleniej Górze, pierwsza i jedyna w Polsce modelarnia otwiera się dla odwiedzających. Dla pierwszych gości Kolejkowo przygotowało ofertę specjalną! Dla szkół i przedszkoli z Jeleniej Góry i okolic, do każdej wycieczki do Modelarni
Kolejkowa - transport jest w cenie biletu. Klienci indywidualni, którzy jako pierwsi zakupią bilety online na weekend otwarcia (22-24.03), skorzystają z 50 proc. rabatu.

Modelarnia to serce Kolejkowa. Tutaj tworzone są elementy wystaw, które możecie oglądać we Wrocławiu i Gliwicach, a już niedługo w Warszawie i Gdańsku. Została ona przemyślana tak, aby zwykle ukryta przed wzrokiem osób postronnych praca modelarzy, stała się główną atrakcją obiektu. Modelarnię będzie można zwiedzać. Powstała w niej ścieżka edukacyjna, podczas której zapoznamy się z procesem tworzenia makiet w Kolejkowie. Turyści zobaczą na żywo zarówno pracę ludzi, jak i skomplikowanych, nowoczesnych maszyn. Dodatkowo wycieczki przedszkolne i szkolne mogą wziąć udział w warsztatach.

- W Kolejkowie historia i nauka spotykają się z zabawą. Poznacie tu historię jeleniogórskiego modelarstwa, najważniejsze budowle i miejsca turystyczne. Przyjrzycie się bliżej pracy modelarza i tworzeniu makiet, od miniaturowych ulic, przez góry, aż po burzowe chmury i deszcz. To świetna zabawa dla dzieci i dorosłych - mówi Katarzyna Skibińska-Zając, menedżer jeleniogórskiej Modelarni.

Zwiedzający zapoznają się z tradycją modelarstwa jeleniogórskiego oraz historią Kolejkowa. Dowiedzą się, na czym polega praca Modelarza w Kolejkowie i zgłębią tajniki procesu twórczego od projektu, poprzez pracę rąk i nowoczesnych maszyn, aż po efekt końcowy - jakim są makiety. Zobaczą na żywo jak tworzy się budynek, ukształtowanie terenu, drzewa czy skały.

- Odwiedzający od dawna zastanawiali się, jak wygląda proces tworzenia Kolejkowa. Nasza modelarnia stanowi odpowiedź na te pytania. Właśnie tutaj, w Jeleniej Górze, uchylamy rąbka tajemnicy naszych wystaw, dając unikatowy wgląd w kulisy naszej pracy. Chcemy przywrócić wartość rękodzieła i pokazać spektakularne efekty pracy ludzkich rąk - mówi Jakub Paczyński, Prezes Kolejkowa.

Podczas zwiedzania ścieżki edukacyjnej, przewodnik odpowie na pytania dotyczące procesu tworzenia figurek, scenek, a także innowacji w Kolejkowie, takich jak podłączenie elektroniki, wprawienie w ruch pojazdów, czy uruchomienie na makiecie zjawisk atmosferycznych, takich jak deszcz czy burza. Finałem zwiedzania ścieżki edukacyjnej Kolejkowa, będzie makieta z najważniejszymi zabytkami Jeleniej Góry: między innymi Ratuszem, kamienicami, Dworcem Głównym oraz Bramą Wojanowską.

Otwarcie dla odwiedzających już 22 marca. Pierwsza wycieczka wystartuje 22 marca o godzinie 10.00. Liczba miejsc ograniczona, a bilety można kupić już, i to w okazyjnej cenie, na stronie bilety.kolejkowo.pl.

Grupy szkolne i przedszkolne, które wybiorą się do Modelarnii Kolejkowa w kwietniu, transport autokarem otrzymają gratis. Minimalna wielkość grupy to 25 osób. Wycieczkę należy zarezerwować wcześniej przez formularz na stronie kolejkowo.pl, e-mailem lub telefonicznie. Maksymalna odległość szkoły od atrakcji to 20 km.

Bilety zakupione przez stronę kolejkowo.pl będą tańsze, niż kupione w kasach. Modelarnia znajduje się na ulicy Legnickiej 2 w Jeleniej Górze. Dostępny jest bezpłatny parking. Modelarnia otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00, oraz w sobotę i niedzielę od 10.00 do 19.00.