Sprawa glifosatu - stanowisko Ministra Zdrowia
W ostatnich tygodniach sporo miejsca w przestrzeni publicznej, szczególnie lokalnej, zajmuje sprawa glifosatu i ewentualnego wpływu tego środka na zdrowie ludzi. Wprawdzie w jednostkach podległych Miastu środki ochrony roślin, które zawierają glifosat nie są używane, jednak na prośbę zainteresowanych rodziców władze Jeleniej Góry zleciły przesiewowe badania dzieci na obecność glifosatu w ich organizmach i po uzyskaniu wyników wystąpiły z postulatem zajęcia stanowiska do Ministra Zdrowia.
W odpowiedzi otrzymaliśmy list, który przekazujemy (w zał. w całości) do ewentualnego wykorzystania. Główne tezy listu Ministra, to:
- resort zdrowia w Polsce nie ma prawnie zagwarantowanego udziału w procesie oceny środków ochrony roślin – tym zajmuje się resort rolnictwa
- obowiązujące obecnie przepisy wskazują, iż jeśli dostępne na rynku środki ochrony roślin użytkowane są zgodnie z instrukcjami, to ich stosowanie jest bezpieczne dla zdrowia ludzi
- w obiegu publicznym dostępne są ekspertyzy międzynarodowych instytucji (m.in. FAO, amerykańskich Agencji Chemikaliów, czy Ochrony Środowiska), z których wynika, iż „mało prawdopodobne jest, aby glifosat działał genotoksycznie przy aktualnym narażeniu za pośrednictwem diety”
- niezależnie od ocen już istniejących sprawa glifosatu jest monitorowana szczegółowo w Europie (dokument z oceny z czerwca 2021 r. liczy ponad 11.000 stron) i z badań nie wynika wniosek, że glifosat jest rakotwórczy, czy też ma wpływ na rozrodczość).
List, podpisany przez wiceministra zdrowia, W. Kraskę – w całości udostępniamy z możliwością jego dalszego wykorzystania w pełnej treści.
Odpowiedź Ministerstwa Zdrowia: pobierz plik PDF