Przygoda z teorią i z praktyką podczas XXV Festiwalu Nauki w Jeleniej Górze
Przedmiotem wykładu inauguracyjnego Edycji Regionalnej XXV DFN „Czy warto być inżynierem? – Historia Edisona i Tesli”, była odpowiedź na pytanie postawione w tytule na podstawie historii wzajemnych relacji T.A. Edisona i N. Tesli. Wykład zaprezentowany został przez dra Macieja Pawłowskiego dyrektora Filii Politechniki Wrocławskiej w Jeleniej Górze. Celem wykładu było nie tylko przytoczenie sylwetek sławnych odkrywców ale także ciekawych wątków splatających obie postaci nauki. Nikola Tesla – człowiek, który ujarzmił elektryczność, wielki wizjoner i jeden z najbardziej fascynujących wynalazców w historii techniki i Thomas Edison – racjonalizator, wynalazca i techniczny menedżer ówczesnych czasów. Nic tak bardzo nie przyczyniło się do rozwoju cywilizacyjnego Ameryki jak rywalizacja dwóch wielkich wynalazców: Thomasa Edisona i Nikoli Tesli. Prawdopodobnie najbardziej doniosłym dla rozwoju świata wkładem Tesli jest prąd przemienny. W ciągu swego życia Tesla uzyskał około 300 patentów, głównie w Stanach Zjednoczonych. W trakcie wykładu przytoczone zostały słuchaczom mało znane sylwetki innych wielkich inżynierów: Polaków – M. Doliwo-Dobrowolskiego i J. Czochralskiego. Poprzez niekonwencjonalne ujęcie zagadnienia oraz interesującą opowieść o twórcach i o ich dokonaniach autor wykładu zapewne wzbudził ciekawość młodych słuchaczy zachęcając do dalszych poszukiwań naukowych, rozbudził zapewne ciekawość o całość prekursorskich osiągnięć wymienionych wynalazców.
W ciągu dwóch dni od czwartku 20 października do piątku 21 października w Jeleniej Górze odbywały się zajęcia w ramach jubileuszowego XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Specjaliści wielu dziedzin, naukowcy różnych uczelni oraz regionaliści zawitali do jeleniogórskich placówek Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego, do I Liceum Ogólnokształcącego im Stefana Żeromskiego oraz siedziby Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych przy ul. Jana Pawła II prezentując przygotowane dla młodzieży wykłady, ćwiczenia i warsztaty. Pośród 33 spotkań zaproponowanych przez organizatorów XXV DFN każdy mógł znaleźć temat, który go interesował. Na zajęcia przybywali uczniowie wraz z opiekunami z macierzystych szkół - zarówno z Jeleniej Góry, jak i okolicznych miejscowości. Na uwagę pośród wielu atrakcji naukowych zasługuje wykład na temat „Czy od dziś żyjemy na kredyt? Katastrofalne skutki zmian klimatu" wygłoszony w auli I LO im. Stefana Żeromskiego przez prof. Jadwigę Sołoducho – dotychczasową długoletnią koordynator regionalnych edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (od początku funkcjonowania festiwalu). W ramach DFN młodzież miała okazję uczestniczyć także w warsztatach laboratoryjnych „Odkryjmy tajemnice biochemii", które prowadziła mgr Edyta Jaguś wykorzystując laboratorium w ZSOiT przy ul. Jana Pawła II.
W warsztatach prowadzonych przez dr Magdalenę Rękas: „Zawody przyszłości – kogo potrzebuje rynek pracy w XXI wieku?” uczestniczyli uczniowie dwóch klas (pierwszej i czwartej) z Technikum Mechanicznego w Jeleniej Górze, przy czym jedni i drudzy świetnie odnaleźli się w temacie – podsumowuje prowadząca, zaznaczając, że było to i dla niej bardzo ciekawe 90 minut. Zagadnienia poruszane podczas warsztatów to: współczesny rynek pracy i przyczyny rozwoju nowych zawodów, poznanie zawodów poszukiwanych (deficytowych) i zawodów przyszłości, zaprojektowanie pracy w wybranym zawodzie przyszłości, określenie kompetencji i ścieżki rozwoju zawodowego - praca z Mapą Karier i Barometrem Zawodów. Wymienione powyżej to tylko niektóre z tematów, które zostały poruszone na jeleniogórskich spotkaniach jubileuszowego wydania Festiwalu Nauki. Cały program XXV Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2022 w Jeleniej Górze znajduje się na stronie https://www.festiwal.wroc.pl/2021/09/07/jelenia-gora/
W tegorocznej edycji nie zabrakło aktualnych tematów. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Wrocławskiego przybliżyli uczestnikom zagadnienia związane z pandemią, szczepieniami, kryzysem klimatycznym i zdrowiem. Szczególne zainteresowanie wzbudziły wykłady poświęcone pandemii i epigenetyce. Słuchacze żywo reagowali na podejmowaną w nich problematykę, zadawali pytania i brali udział w dyskusji. Dziękujemy za tę przygodę jeleniogórskiej młodzieży z nauką i z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.