Program dotacyjny strzałem w dziesiątkę
Olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się spotkanie w sprawie zasad udzielania dotacji na wymianę źródła ogrzewania, które odbyło się dzisiaj (poniedziałek, 27 stycznia) w Książnicy Karkonoskiej. Chętnych było tylu, że organizatorzy – Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego – zorganizowała dodatkowe spotkanie.
Pierwsze z nich rozpoczęło się w południe, drugie zaraz po nim – o godz. 13.
Przedstawicielka KARR-u omówiła zasady udzielania grantów z programu „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację źródeł ciepła na obszarze Aglomeracji Jeleniogórskiej”.
Starać się o nie mogą właściciele domów jednorodzinnych, mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a nawet najemcy lokali mieszkalnych. Ci ostatni pod warunkiem, że mają umowy na tak długi czas, że są w stanie spełnić wymóg trwałości projektu (okres realizacji projektu to 2 lata, okres trwałości – 7 lat).
Na co można otrzymać środki? Warunkiem obowiązkowym jest modernizacja systemów grzewczych obejmująca wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła: na podłączenie do sieci ciepłowniczej / chłodniczej lub instalację źródeł ciepła opartych o OZE (np. pomp ciepła) lub instalację kotłów spalających biomasę, lub ewentualnie paliwa gazowe. Zrealizowane przedsięwzięcia muszą skutkować redukcją CO2 w odniesieniu do istniejących instalacji (o co najmniej 30% w przypadku zamiany spalanego paliwa) oraz redukcją emisji pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5).
Wymianie nie podlegają użytkowane kotły gazowe i olejowe, nie dopuszcza się też wymiany użytkowanych kotłów innych niż gazowe i olejowe na kotły węglowe i olejowe.
Ile? Nie ma określonej górnej granicy. Należy pamiętać, że dotacja może być udzielona do wysokości 85 procent wartości zadania. Oznacza to, że jeżeli osoba ubiegająca się o środki we wniosku określi wartość zadania na 20 tysięcy złotych, otrzyma maksymalnie 85 procent tej kwoty. Grant jest udzielany na zasadzie refundacji poniesionych kosztów (na podstawie faktur).
To tylko niektóre z zasad. Szczegółowe zasady konkursu mają być określone po 10 lutego (ale nie później, niż do 12 lutego). Nabór wniosków ma ruszyć 24 lutego (wstępna data). Nabory będą uruchamiane cyklicznie co pół roku (planuje się 3 nabory). Co ważne – jak powiedziano na spotkaniu – decyduje kolejność zgłoszeń. Brane będzie pod uwagę jedynie to, czy wnioskujący spełnia kryteria, czy nie.
Prezentację przybliżającą zasady udzielania dotacji można znaleźć na stronie KARR – link TUTAJ.