Opaska, która może ocalić życie
Miasto Jelenia Góra otrzymało dofinansowanie na pilotażowy projekt teleopieki, przeznaczony przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami, starszych i samotnych.
Do projektu przyjęte będą osoby, które wymagają opieki, a nie ma kto im tej opieki zapewnić. Otrzymają specjalne opaski telemedyczne. Taką opaskę nosi się na ręku, jak zegarek. Jest ona wyposażona w zespół czujników, które m.in. monitorują funkcje życiowe.
Gdy opaska wykryje np. upadek, automatycznie włączy się przycisk SOS i zostanie powiadomione telecentrum. Użytkownik może też samodzielnie włączyć przycisk SOS, gdy poczuje się gorzej. Sygnał odbierze ratownik medyczny, który za pomocą opaski skontaktuje się i porozmawia z jej użytkownikiem. Podczas rozmowy oceni funkcje życiowe oraz, czy należy powiadomić kogoś z bliskich bądź też, czy potrzeba jest bardziej specjalistyczna pomoc.
Komunikacja głosowa i SOS to nie jedyne przydatne funkcje opisywanych urządzeń. Będą one wyposażone w czujniki GPS, umożliwiające dokładną lokalizację osoby, która potrzebuje pomocy. Komunikaty głosowe przypomną np. o konieczności zażycia leków. W przypadku nieprawidłowego założenia opaski, wysyłane będą komunikaty do telecentrum.
– Planujemy pilotażowo zakupić 60 takich opasek – mówi Prezydent Jeleniej Góry, Jerzy Łużniak.
Miasto otrzymało na to zadanie dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt pilotażowy będzie trwał 4 miesiące, do końca 2021 roku.