Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Wybór daty przez Sejm RP był nieprzypadkowy. Ustanowienie święta w tym dniu, nawiązuje do wydarzeń w 1951 roku, kiedy w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.Inicjatorem obchodów jeleniogórskich Święta Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego jest Julian Pyrzanowski, którego ojciec był jednym z nich i walczył w Armii Krajowej w okręgu lwowskim i tarnopolskim.
IX miejskie obchody w Jeleniej Górze rozpoczną się 1 marca 2020r. o godz. 10.30 Mszą św. w Bazylice św. Erazma i Pankracego. Po mszy św. nastąpi odczytanie listu Prezydenta RP oraz złożenie wieńców, zapalenie zniczy przy Krzyżu Pamięci. Następnie o godz. 14.00 odbędzie się bieg okolicznościowy – Tropem Wilczym – bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych (dystanse: 5000 m i 1963 m), a o godz. 18.00 – Apel pamięci – zapalenie zniczy przy obelisku poświęconym Żołnierzom Wyklętym, obok kaplicy na tzw. „starym cmentarzu” przy ul. Sudeckiej
Ciekawie zapowiada się spotkanie z autorem ksiązki "Portret malowany historią: dzieje rodziny komorowskich" o godz. 17.00 w Ksiąznicy Karkonoskiej
Spotkanie ze współautorem książki „Portret malowany historią: dzieje rodziny Komorowskich”, połączone z inauguracją wystawy fotografii i pamiątek rodzinnych.
Rodzina Komorowskich – jedna z tysięcy polskich rodzin uwikłana w bolesną historię Polski od I wojny światowej, poprzez rewolucję październikową, II wojnę światową i najtragiczniejszy dla członków rodziny okres komunizmu. Fotografie, pamiętniki, archiwalia dokumentują historię nestora rodziny Wiktora Komorowskiego - asa myśliwskiego i pilota lotnictwa II RP – i jego synów Jerzego i Bogdana Komorowskich aż do ich śmierci w komunistycznych więzieniach. Prezentowane materiały pochodzą ze zbiorów rodziny Komorowskich, udostępnione zostały przez prawnuka Jerzego Komorowskiego.