„Mechanik” triumfuje w programie Erasmus+
Aż trzy ze złożonych w 2020 roku przez Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” wniosków w międzynarodowym programie Erasmus+ doczekały się pozytywnego rozstrzygnięcia i zostały zatwierdzone do realizacji. Uczniowie i nauczyciele z placówki w ciągu najbliższych dwóch lat wezmą udział w kursach i warsztatach zawodowych m.in. w Niemczech, Francji, Hiszpanii, we Włoszech i Turcji.
Erasmus+ to program Unii Europejskiej zakładający międzynarodową wymianę uczniowską i studencką pomiędzy szkołami i uczelniami w celu odbycia warsztatów, kursów, a także szkoleń w różnych obszarach edukacji. Ale nie tylko, chodzi też o podniesienie jakości kształcenia, integrację międzykulturową, wzmocnienie kompetencji społecznych i językowych, odbycie praktyk i staży na rynku pracy na całym świecie, poznanie specyfiki funkcjonowania międzynarodowych przedsiębiorstw oraz firm prężnie działających w Europie.
Integralną częścią programu są również specjalistyczne kursy podnoszące kwalifikacje kadry pedagogicznej szkół i uczelni, możliwość doposażenia placówek w sprzęty i pomoce dydaktyczne, działania marketingowe, aktywna promocja.
W tym roku, niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o złożone i zatwierdzone do realizacji w ramach programu Erasmus+ wnioski jest Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze, który otrzyma spory grant finansowy z unijnych środków na trzy projekty, przewidziane na lata 2020-2022.
W przypadku pierwszego z nich, tj.: „Mobilni zawodowo – zagraniczne praktyki drogą do Rozwoju zawodowego i osobistego, zwanego dalej projektem w ramach programu Erasmus+” maksymalna kwota wsparcia finansowego dla szkoły wyniesie 139 468 euro i pozwoli na sfinansowanie warsztatów, praktyk zawodowych i staży dla techników mechaników, mechatroników i budowlańców w Niemczech i Francji.
– Udział młodzieży w praktykach zagranicznych umożliwi przede wszystkim zdobycie i wykorzystanie już posiadanej wiedzy, umiejętności i kwalifikacji w nowym środowisku zawodowym, a tym samym ułatwi im dalszy rozwój osobisty – podkreśla Piotr Iwaniec, dyrektor „Mechanika”. – Ponadto, wyjazd zagraniczny dla uczniów i nauczycieli przedmiotów zawodowych będzie szansą na poznanie warunków, szans i możliwości na zagranicznych rynkach pracy, organizacji i kultury zawodowej w innym kraju.
Dwa pozostałe projekty: „UNIFICATION IN DIVERSITY” („Zjednoczeni w Różnorodności”) i „EDUCATION THROUGH TECHNOLOGY” („Edukacja poprzez Technologię”) przyniosą szkole odpowiednio: 36 300 euro i 27 060 euro, które zostaną przeznaczone na kompleksową realizację działań w obszarach: poprawy jakości edukacji, sposobów przekazywania i zdobywania wiedzy, możliwości rozwoju zawodowego uczniów i ich nauczycieli, poszerzania horyzontów i relacji międzykulturowych, komunikacji międzynarodowej, kreowania wizerunku placówki – jako zagranicznego partnera strategicznego, będącego wizytówką Jeleniej Góry i regionu.
W przypadku wniosku projektowego „UNIFICATION IN DIVERSITY” („Zjednoczeni w Różnorodności”) ZST „Mechanik” w Jeleniej Górze na aż 312 złożonych w tej akcji wniosków, uplasował się na 8 miejscu pod względem jakości przedsięwzięcia (uzyskał 92,5 punktów na 100 możliwych) w skali globalnej, a na 1 miejscu jeśli chodzi o Dolny Śląsk. Ten projekt zakłada m.in. współpracę placówki ze szkołami z Portugalii, Macedonii, Włoch, Turcji oraz Rumunii.
Fot. ZST "Mechanik"