Drzewo dla uczczenia narodzin (i nie tylko)
W Twoim życiu wydarzyło się coś wyjątkowego, np. urodziło się dziecko? Teraz możesz uczcić to… sadząc drzewko. Miasto Jelenia Góra udostępniło dla mieszkańców miejsce pod takie nasadzenia.
– Można na niej sadzić drzewa z okazji wspomnianych narodzin dziecka lub dla upamiętnienia innego wydarzenia, albo po prostu w celu wyrażenia proekologicznej postawy – informuje Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.
Polana znajduje się w Parku Wzgórze Kościuszki w Jeleniej Górze.
Jak to działa?
Mieszkaniec Jeleniej Góry, który będzie chciał zlecić posadzenie drzewa na polanie w Parku Wzgórze Kościuszki, powinien zgłosić to na adres mailowy: wkalinowski@jeleniagora.pl
Oprócz zlecenia posadzenia drzewa, należy podać z jakiej okazji ma zostać wykonane nasadzenie. Oprócz danych do kontaktu (e-mail oraz ewentualnie numer telefonu), nie potrzeba podawać żadnych innych danych.
Takie zgłoszenie jest rejestrowane w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Jelenia Góra w specjalnym tabelarycznym rejestrze. Drzewo otrzymuje w ten sposób kolejny numer. Rejestr prowadzony będzie tylko w celu identyfikacji drzew w przyszłości i nie będzie udostępniany osobom trzecim.
Pracownik Wydziału Ochrony Środowiska przekazuje do MPGK zlecenie posadzenia drzewa o określonym, kolejnym numerze, a następnie MPGK dokonuje posadzenia drzewa na polanie, oznaczając sadzonkę w terenie przyznanym jej numerem. Na końcu mieszkaniec otrzymuje na wskazany przez niego e-mail krótką informację, kiedy zostało posadzone drzewo, jakiego gatunku oraz jakim jest oznaczone numerem. Umożliwi to mieszkańcom sprawdzenie w terenie zgłoszonych przez nich, wykonanych nasadzeń.
Z uwagi na to, że akcja ma charakter pilotażowy, a do posadzenia przygotowano wstępnie 120 sztuk sadzonek drzew, jeden zgłaszający może zlecić posadzenie 1 sztuki drzewa.
Co sadzimy?
Miasto przygotowało sadzonki drzewa gatunku czereśnia ptasia. Jest to nasze rodzime, ozdobne i użytkowe drzewo, o dużym znaczeniu ekologicznym, pożyteczne w szczególności dla pszczół (w okresie kwitnienia) i dla ptaków (w okresie owocowania). Liście czereśni ptasiej przebarwiają się jesienią zwykle na piękne, żywe barwy, będące mieszanką kolorów: żółtego, pomarańczowego oraz łososiowego. Opadłe liście wzbogacają glebę w składniki mineralne i odżywcze. Posadzone egzemplarze czereśni ptasiej wzbogacą drzewostan Parku Wzgórze Kościuszki, stanowiąc jego ozdobę już od wczesnego, wiosennego kwitnienia. Należy nadmienić, że najstarsze egzemplarze czereśni ptasiej w Polsce mają pnie o obwodzie przekraczającym 350 cm, a wysokość drzew przekracza 20-22 m.
Sadzonki drzew do nasadzeń przekazało Nadleśnictwo ,,Śnieżka’’ w Kowarach.