Ambasador Izraela i prezydent Warszawy gościli w Jeleniej Górze
Miniony weekend w Jeleniej Górze był obfity w wydarzenia. W sobotę i niedzielę gościł Ambasador Izraela, Alexander Ben Zvi z zoną i osobami towarzyszącymi, w niedzielę = na zaproszenie Prezydenta Jeleniej Góry – Rafał Trzaskowski, członek władz Unii Metropolii Polskich i Prezydent Warszawy.
Ambasador składał pierwszą w okresie swojej misji dyplomatycznej wizytę, będąc na Dolnym Śląsku wcześniej we Wrocławiu. Stwierdził, że Kotlinę Jeleniogórską, a w szczególności miasto zarekomendowała jego poprzedniczka, Ambasador Izraela, Anna Azari, przekonując, że jest to region nie tylko wart zwiedzenia, ale przede wszystkim – nawiązania więzi gospodarczych.
Dla Ambasadora Ben Zvi ta wizyta była szczególna, także z osobistych powodów – jego nazwisko związane jest właśnie z jeleniem, więc – podkreślił żartem – czułby się w obowiązku odwiedzić właśnie to miasto. Ale spraw, które dla niego samego są ważne i pociągające jest sporo, bo jako melomana intryguje go i zaciekawia Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze, a jako smakosza dobrych win – powstające w okolicy prywatne winnice i wytwórnie.
W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele branży turystycznej, mającej już nawiązane kontakty z biurami turystyki w Izraelu i zamierzający je rozszerzyć oraz przewodniczący Rady Miejskiej, Wojciech Chadży. Rozmawiano o tym, jak budować relacje biznesowe z udziałem służb dyplomatycznych, jak najlepiej podróżować (w naszym przypadku – do i z lotniska w Pradze, póki Wrocław nie ma bezpośredniego połączenia z Tel Avivem). Wspomniano o możliwości podpisania umowy o współpracy z jednym z izraelskich miast, podobnym w charakterze i lokalizacji do Jeleniej Góry, i in.
Goście Prezydenta J. Łużniaka byli pod wrażeniem krajobrazu, odwiedzili kilka pałaców, Termy cieplickie i najciekawsze zakątki miasta.
Rafał Trzaskowski, powitany w niedzielę przez tłum jeleniogórzan mówił przede wszystkim o kwestiach samorządowych i potrzebie budowania porozumienia, konieczności zaniku podziałów społecznych, co może przyczynić się do integracji mieszkańców różnych regionów. Wspominał o tym, że w toku swojej kampanii prezydenckiej utwierdził się w przekonaniu, że samorządność lokalna w Polsce jest najtrwalszą platformą porozumienia, bowiem buduje jego naturalne i mocne fundamenty. Jelenia Góra, ze swoimi lokalnymi osiągnięciami jest tego najlepszym przykładem, bo niezależnie od problemów, które są nużące dla całego kraju, radzi sobie świetnie, budując zróżnicowaną i nieantagonistyczną strukturę gospodarki, od turystyki i uzdrowisk, po wytwórczość i przemysł osiągający interesujące wyniki.