baner

Autor: redakcja UMJG

11.5.2023 - 12:49

Uczeń Norwida - Finalistą Olimpiady Historycznej

Szymon Kowal, uczeń klasy 1 A II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze podczas tegorocznych zmagań olimpijskich zdobył tytuł Finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. Nauczycielem wspierającym Szymona w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu zainteresowań humanistycznych jest mgr Agnieszka Uruska.


Ogólnopolska Olimpiada Historyczna to przedsięwzięcie o długoletniej tradycji i wysokiej renomie. Od 1974 r. organizowana jest przez Polskie Towarzystwo Historyczne – Komitet Główny Olimpiady Historycznej przy finansowym wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kancelarii Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Trzystopniowe eliminacje olimpijskie to nie tylko droga do sukcesu zwieńczonego cennymi nagrodami i przepustka do wymarzonych studiów, ale przede wszystkim jest to okazja do sprawdzenia swojej wiedzy, poznania, a nawet zaprzyjaźnienia się z innymi miłośnikami historii. Etap okręgowy i centralny to dla uczestników rywalizacji także sposobność do spotkania i dyskusji ze znanymi polskimi historykami, członkami Komitetu Głównego Olimpiady Historycznej.


Szymon przygotowując się do olimpiady historycznej,  wiedzę zdobywał z różnych źródeł, takich jak książki, filmy dokumentalne, artykuły naukowe i strony internetowe. W trakcie przygotowań często również dyskutował ze swoim ojcem, co pomagało mu w utrwaleniu wiedzy i rozwijaniu umiejętności argumentacyjnych.


Zdecydował się na udział w olimpiadzie, ponieważ interesuje się historią i chciał sprawdzić swoją wiedzę oraz rozwijać umiejętności, które są przydatne w życiu, takie jak krytyczne myślenie, analiza źródeł czy argumentacja. Godnym podkreślenia jest to, że Szymonowi udało się dotrzeć na „olimpijskie szczyty” już w pierwszej klasie liceum. Zakładając, że w dalszym ciągu będzie wykazywał dotychczasową determinację w zdobywaniu wiedzy należy liczyć, że w kolejnych latach na Szymona czekały będą kolejne sukcesy w tej dziedzinie, czego życzymy z całego serca. 

Galeria
Image
Image
Image