baner

Autor: redakcja UMJG

4.7.2022 - 14:29

Tomasz Czaplicki Wicemistrzem Świata we Freestyle'u Kajakowym.

Podczas rozegranych między 27 czerwca, a 2 lipca Mistrzostw Świata we Freestyle’u Kajakowym w Nottingham nasz reprezentant, Jeleniogórzanin Tomasz Czaplicki osiągnął historyczny sukces zdobywając srebrny medal i tym samym tytuł Wicemistrza Świata. Rozegrane w Wielkiej Brytanii zawody przechodzą do historii jako jedne z najbardziej widowiskowych i emocjonujących. Bardzo wymagające miejsce startu odwój „Twin Waves”, niebywałe emocje i ciągłe zmiany na pozycji lidera w konkurencji K1 Mężczyzn spowodowały, że absolutnie każdy z finalistów mógł sięgnąć po tytuł. 

Reprezentant Polski, Mistrz Europy z 2018 roku i dwukrotny zdobywca Pucharu Świata odznaczał się na tle rywali niesamowitą regularnością prezentując w najważniejszych momentach przejazdy po blisko 1400 punktów i regularnie plasując się w ścisłej czołówce.

O Tomku zrobiło się głośno już po eliminacjach kiedy to objął prowadzenie i pewnie awansował do ćwierćfinału, w którym dwudziestka najlepszych zawodników walczy o awans do dziesięcioosobowego półfinału. Tomek awansował do „top 10” z czwartego miejsca. W niezwykle widowiskowym półfinale, w którym walczy się o przepustkę do pięcioosobowego finału po wojnie nerwów Tomasz Czaplicki awansował do finału z trzeciego miejsca zrównując się wynikiem za pojedynczy przejazd z broniącym tytułu Mistrza Świata z 2019 roku  Dane’m Jacksonem (USA). Obaj uzyskali po 1393,33 pkt. ale wyższy wynik za drugi przejazd rozstrzygnął remis na korzyść Tomka, który awansował z trzeciego miejsca, a Amerykanin z czwartego. Stawkę finalistów w konkurencji K1M uzupełnili z piątego miejsca Harry Price (Wielka Brytania) 1390 pkt. Robert Crowe (Wielka Brytania) 1503,33 pkt. Liderem po półfinale był obecny Mistrz Europy David McClure (Irlandia) 1626,67 pkt. który w niesamowitym stylu popłynął drugi przejazd i tym samym uzyskał najwyższy wynik dnia.

Finały kategorii kobiet i mężczyzn rozegrano w godzinach popołudniowo-wieczornych. Dosłownie chwilę przed rozpoczęciem się decydującej rundy Mistrzostw nad Nottingham przeszła ulewa. Poziom wody w rzece Trent nieco się podniósł co wpłynęło na jakość miejsca zawodów. Po pierwszej rundzie prowadził Dane Jackson z wynikiem równo 1400 pkt. Drugi na ten moment był reprezentant gospodarzy i Mistrz Wielkiej Brytanii Harry Price z wynikiem 1040 pkt.

Natomiast Tomek wypadł zaraz po 3 figurze z odwoju i pozostał daleko w tyle w punktacji, ale jak się miało potem okazać nie wpłynęło to w żaden negatywny sposób na naszego kajakarza.

„Rozgrzewając się przed finałem zauważyłem, że poziom wody się podniósł i zdawałem sobie sprawę, że miejsce zawodów choć wygląda podobnie, to na pewno wiele się w nim zmieniło. Gdy wypadłem po próbie Mc Nasty postanowiłem nie walczyć o wynik w tym przejeździe, tylko uspokoiłem się i starając się nie tracić energii na szybki powrót wejść jeszcze na chwilę do „Twin Waves” by sprawdzić i wyczuć o co tam teraz chodzi. Zrobiłem jedną, może dwie figury i już wiedziałem co mam dalej robić. Choć wiem, że moi kibice mieli już serce w gardle, to byłem spokojny. Teraz nadszedł czas na wykonanie mojej roboty.”

Tomasz Czaplicki

W drugim z trzech przejazdów finałowych lider po pierwszej rundzie Dane Jackson wypadł z fali i nie poprawił swojego wyniki. Do dalszych ataków ruszyli Harry Price, Robert Crowe i David Mc Clure. Tomasz po sygnale od sędziego głównego, że już czas wykonał swój rytuał przedstartowy – ochlapał twarz wodą z rzeki, wypuścił powietrze i dynamicznie ruszył w kierunku miejsca zawodów. Minutę później nasz zawodnik ukończył przejazd widowiskową sekwencją Huge Loopa i Space Godzilli. Objął prowadzenie zdobywając 1496,67 pkt.

Trzecia runda okazała się pojedynkiem już tylko pomiędzy liderem i wiceliderem, między Polakiem i Amerykaninem. W trzecim i ostatnim przejeździe finałowym Dane Jackson popłynął najwyżej oceniony przejazd finału zdobywając łącznie 1633,33 pkt. wskakując na pierwsze miejsce. Startujący zaraz po nim Tomasz Czaplicki przypuścił atak i wykonał najwyżej oceniony ze swoich przejazdów w całych zawodach przebijając granicę 1500 pkt. i umacniając się tym samym na pozycji wicelidera.

W grze pozostali jeszcze Robert i David, którzy ostatecznie nie poprawili swoich pozycji i zostali sklasyfikowani poza podium. Dane i Tomasz zaraz po ostatnim przejeździe Davida pogratulowali sobie nawzajem.

Srebrny medal i tytuł Wice Mistrza Świata to historyczne osiągnięcie. Tomasz Czaplicki poprawił tym samym swój wynik z Mistrzostw w 2013 roku kiedy zdobył brąz. Jest to łącznie już trzeci medal Mistrzostw Świata wywalczony przez zawodnika z Polski. W 2019 roku cieszyliśmy się z brązu Zofii Tuły podczas Mistrzostw Globu rozgrywanych w Sort, w Hiszpanii.

Nie tylko sukces ale i ciężkie chwile.

Poza Tomkiem naszą nadzieją medalową była Zofia Tuła, która w zeszłym sezonie wywalczyła tytuł Wicemistrzyni Europy, a podczas poprzednich Mistrzostw Świata zdobyła brąz.

„Tuż przed moim ćwierćfinałem o awans do czołowej dziesiątki walczyły kobiety. Moje serce pękło na pół, gdy Zosia nie zakwalifikowała się do kolejnej rundy. Oboje wykonaliśmy kawał dobrej roboty i byliśmy o siebie spokojni, ale niestety w najmniej oczekiwanym momencie, na dzień przed startem Zosię dopadła niedyspozycja, która przerodziła się w chorobę. Pomimo nienajlepszego stanu Zosia nie odpuściła i walczyła dalej. Ona jest typem wojowniczki, która nie odpuszcza i walczy do samego końca. Niestety w tym miejscu nie da się popłynąć małym nakładem sił, czy taktycznie awansować do następnej rundy. Twin Waves przy drobnej niedyspozycji najpierw bardzo Cię zmęczy a potem pozbawi pewności siebie, która jest kluczowa, gdy walczysz po każdej z figur o utrzymanie w miejscu zawodów. Zosia zakwalifikowała się do ćwierćfinału, w którym ostatecznie została sklasyfikowana na 11 pozycji o 3,33 pkt. od awansu.

Jeśli mam wskazać na najtrudniejszy dla nas moment podczas tych zawodów, to były właśnie ćwierćfinały. Najpierw musieliśmy jakoś udźwignąć sytuację Zosi, a 2 godziny później sam musiałem walczyć o awans do czołowej dziesiątki.”

Tomasz Czaplicki

W konkurencji kobiet Mistrzynią Świata została reprezentantka gospodarzy Ottie Robinson-Show, srebrny medal wywalczyła poprzednia Mistrzyni Świata – japonka Hitomi Takaku, a brąz powędrował do Francuzki Marlene Devillez.

Poza zawodnikami Karkonoskiego Klubu Kajakowego z Jeleniej Góry Polskę reprezentowali również Bartosz Czauderna (KKK Kraków), który awansował do półfinału mężczyzn i po widowiskowych przejazdach zajął 8 miejsce uzyskując wynik 1033,33 pkt. Trzecim z naszych reprezentantów w konkurencji mężczyzn był Michał Sobieraj-Jakubiec, który ostatecznie został sklasyfikowany na 24 miejscu. W konkurencji juniorów mężczyzn wystartował Michał Naworyta, który zdobywał pierwsze doświadczenie podczas tak wielkiej imprezy zajmując 23 miejsce.

Wyniki oficjalne

zapis transmisji telewizyjnej

 

fot. Rüdiger Hauser, 2022 ICF Freestyle World Championships, Tom Clare, Tomasz Czaplicki, Zofia Tuła

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image