Pojedynek szachowy.

Autor: redakcja UMJG

25.2.2021 - 7:15

Szachistki z Jeleniej Góry walczą w mistrzostwach Polski

Trzeci dzień turnieju Mistrzostw Polski Młodzików do lat 10 w szachach klasycznych dziewcząt był najbardziej wymagającym dniem podczas tegorocznych zawodów.

Dziewczęta miały bowiem do rozegrania dwie partie - poranną – standardowo o godz. 9:30 i popołudniową, o 15:30. Poranna sesja przyniosła wiele emocji, ale po kolei. Grająca białymi na 8 stole Katarzyna Tkacz (Uniwersytet Szachowy Warszawa) dość nieoczekiwanie przegrała z niżej notowaną Małgorzatą Truszewską z UKS Jedynki Bełchatów.

Nasza kolejna zawodniczka Victoria Talaga-Siekierska (Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra - czarne) niestety nie wzięła rewanżu na Blance Ejsymont (UKS Łady Raszyn), która dzień wcześniej pokonała Olę Gerono. Konsekwentnie grająca zawodniczka z Mazowsza wygrała wyrównany bój pod 46 posunięciach, rozgrywając lepiej końcówkę na pionki.

Z kolei Weronika Sękiewicz (Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra - czarne) bardzo pewnie na 19 stole pokonała Joannę Łapczyńską z MKS MOS Wieliczka. Po poprawnie przeprowadzonym debiucie, systematycznie budowała swoją przewagę. Oliwia Cudyk (Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra) grając czarnymi na 23 stole z Karoliną Gawerską (MKSz Hetman-Pionier Kętrzyn), wykorzystała błąd rywalki w 24 ruchu, kończąc partię pewnym zwycięstwem.

Trzy deski dalej Aleksandra Gerono (Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra - czarne) odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w turnieju, pokonując Darię Małkowską z MTS Kwidzyn. Również pierwsze zwycięstwo odniosła Zosia Duczkowska (Klub Szachowy Jelonka Jelenia Góra - czarne) pokonując na ostatnim stole Paulinę Jasiel z UKS Korona Gdańsk.

W popołudniowej sesji, grająca na 8 stole Weronika Sękiewicz musiała przełknąć gorycz porażki z Gabrielą Tokarz (KSz Gambit Przeworsk). Weronika poddała partię już po 16 ruchach. Na 11 stole swój pojedynek toczyła Oliwia Cudyk. Jeleniogórzanka po problemach w pierwszej fazie rozgrywki, zaczęła stopniowo odrabiać straty i nawet uzyskała nieznaczną przewagę nad Zofią Krysiewicz (Zefir Boguszowice)… i w tym momencie zaproponowała swojej przeciwniczce remis, która go przyjęła.

Na 16 stole po bardzo długiej i wyrównanej partii zwycięstwo nad Kają Rządkowską (KSz Polonia Wrocław – czarne) odniosła Vivtoria Talaga-Siekierska. Nasza zawodniczka ma patent na wrocławiankę, gdyż na eliminacjach strefowych w Słubicach również nie dała szans Kai. Na stole obok grały ze sobą dwie jeleniogórzanki: Ola Gerono i Kasia Tkacz. Po wyrównanym debiucie, bardziej doświadczona Kasia zbudowała przewagę w środkowej części partii i nie oddała jej do końca. Zosia Duczkowska po porannym zwycięstwie nie podtrzymała passy. W szalonej partii górą okazała się Justyna Różeńska z UKS GONIEC Staniątki.

Po 3 dniach rywalizacji i rozegraniu 4 z 9 partii, zawodniczki z Jeleniej Góry zajmują następujące miejsca:

18. Katarzyna Tkacz 2,5 pkt

22. Victoria Talaga-Siekierska 2,5 pkt

24. Oliwia Cudyk 2,5 pkt

33. Weronika Sękiewicz 2 pkt

44. Aleksandra Gerono 1,5 pkt

59. Zofia Duczkowska 1 pkt

Galeria
Image
Image
Image