Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej.

Autor: redakcja UMJG

28.2.2020 - 10:00

Rada w obronie szpitala

Natychmiastowych działań, m.in. korekty umów z Narodowym Funduszem Zdrowia, oczekują od władz samorządowych województwa jeleniogórscy radni. Rada na wczorajszej (środa, 26 lutego) sesji przyjęła stanowisko w obronie Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej.

Przyjęcie tego dokumentu zaproponował prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Na sali było 21 radnych. Stanowisko to poparli radni większości ugrupowań – 15 było za. Radni Prawa i Sprawiedliwości i jeden radny z klubu Zadbajmy o Miasto nie wzięli udziału w tym głosowaniu.

Poniżej przedstawiamy treść stanowiska:

Rada Miejska Jeleniej Góry wyraża głębokie zaniepokojenie sytuacją Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej, bowiem poziom niedofinansowania usług bieżących i błędnie określony status tej placówki generuje niezależnie od starań kierownictwa Centrum ogromne zadłużenie i ogranicza w praktyce możliwości dalszego funkcjonowania.

Głównym błędem jest postrzeganie tego Szpitala jako służącego niemal wyłącznie mieszkańcom miasta i powiatu. Praktyka bowiem dowodzi, że właśnie na Centrum spoczywa obowiązek opieki nad mieszkańcami wielu innych ościennych powiatów oraz turystami w Kotlinie, a liczebność tylko ostatnich wymienionych Główny Urząd Statystyczny określa na 2,5 do 3 milionów osób rocznie. To pomnaża liczbę osób oczekujących na udzielenie pomocy, a tym samym dynamicznie zwiększa jej koszty. Praktyka, że kolejki narciarzy zimą, czy pieszych turystów latem są obsługiwane dwutorowo – to znaczy szybciej pomoc uzyskają pacjenci, którzy w innym szpitalu zlecą zdjęcie rtg, a w drugiej – którzy nie mają takiej możliwości – jest niedopuszczalna, jednak się zdarza.

Przeciążenie lekarzy i urządzeń diagnostycznych, więc w konsekwencji zniechęcenie do pracy ludzi i szybsze tempo eksploatacji urządzeń umykają uwadze Urzędu Marszałkowskiego. Pomoc – różnego rodzaju – udzielana przez samorządy jest z jednej strony znaczącym obciążaniem budżetów lokalnych samorządów, a z drugiej strony – niewystarczającym (w stosunku do potrzeb) działaniem.

Pojawiające się w obiegu publicznym informacje o tym, że kwota utrzymania statystycznego łóżka szpitalnego w Jeleniej Górze jest o 30 do 50 % niższa niż w podobnych placówkach Wałbrzycha, Legnicy, Bolesławca, czy Wrocławia dodatkowo burzy spokój społeczny i nakazuje potrzebę podejmowania szybkiej interwencji.

Oczekujemy:

- natychmiastowej analizy sytuacji finansowej i organizacyjnej Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej

- korekty umów z NFZ, dostosowującej kwoty do realnych potrzeb Centrum

- unormowania sytuacji kadrowej Centrum przez podjęcie rozmów z zespołami pracowniczymi i związkami zawodowymi

- przedefiniowania statusu Centrum w taki sposób, by zakres działania i kwoty umów brały pod uwagę faktyczne obciążenie tej placówki w świetle realizowanych przez nią obowiązków.

 

Otrzymują:

- Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego

- Zbigniew Terek, Dyrektor Dolnośląskiego oddziału Wojewódzkiego NFZ

 

Do wiadomości:

Tomasz Dymyt, Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej