Jerzy Łużniak

Autor: redakcja UMJG

24.5.2021 - 17:14

Prezydent Jeleniej Góry wyróżniony

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak znalazł się w gronie laureatów prestiżowego ogólnopolskiego rankingu „Perły Samorządu”, organizowanego przez Dziennik Gazetę Prawną.

Otrzymał wyróżnienie w kategorii „włodarz” w miastach do 100 tysięcy mieszkańców (W Polsce według danych GUS mamy w sumie 45 miast do 100 tysięcy mieszkańców).

Zasadą rankingu Perły Samorządu jest docenianie działań podjętych w konkretnym roku (w tym przypadku – 2020 r.). Gminy i sami włodarze oceniani byli pod kątem pięciu obszarów: gospodarki, edukacji, zdrowia i opieki, cyfryzacji oraz środowiska. Autorzy zestawienia podkreślili, że tegoroczny ranking był wyjątkowy, gdyż funkcjonowanie samorządów i ich włodarzy z powodu pandemii COViD-19 było inne niż te, do którego już przywykliśmy.

– W gospodarce pandemia miała istotny wpływ na przychody gmin, ale ważne było także wsparcie przedsiębiorców – czytamy w uzasadnieniu. – Zwracaliśmy szczególną uwagę (w zakresie edukacji – przyp. aut.) na dodatkowe wsparcie nauki zdalnej, jakie gminy zapewniły jako organy prowadzące szkoły i placówki oświatowe.

W kategorii „włodarz” miast do 100 tys. mieszkańców zwyciężył Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokszyskiego. Wśród wyróżnionych, oprócz Jerzego Łuzniaka, znalazło się jeszcze dwoje samorządowców z Dolnego Śląska. To prezydenci Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska oraz Głogowa – Rafael Rokaszewicz.

Galeria
Image