Dron na parkingu.

Autor: redakcja UMJG

30.3.2021 - 12:49

Pracowity tydzień dla jeleniogórskiej Straży Miejskiej

Przy ul. Wyczółkowskiego na skutek najprawdopodobniej nieostrożności w posługiwaniu się otwartym ogniem, śmierć poniosła lokatorka jednego z mieszkań. Straż Miejska oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego musieli ewakuować z tego domu ok. 50 osób i znaleźć im lokum, zabezpieczyć możliwość żywienia, itp. W poniedziałek w lokalu zastępczym pozostawała już tylko jedna rodzina.

– Ale w ogóle – poinformował Piotr Wałczyk, Komendant SM – w minionym tygodniu podejmowaliśmy ponad 340 interwencji, z czego w sam weekend około 120. Problem polega też na tym, że strażnicy, w związku z koniecznością kontaktów z relatywnie szeroką reprezentacją osób mieszkających bądź przebywających w Jeleniej Górze, nie zawsze stosujących się do zaleceń epidemicznych są szczególnie narażeni na zakażenie.

Bywały dni, kiedy ze służby na skutek kwarantann lub podejrzeń o zakażenie trzeba było wyłączyć 8 funkcjonariuszy. W przyszłości, już pewnie nieodległej, sprawa będzie trochę łatwiejsza, bo strażnicy są szczepieni od 27 marca w małych grupach i ta formacja uzyska większą odporność, niemniej jeszcze w najbliższym czasie wykonywanie obowiązków bywa utrudnione.

Kilka wezwań dotyczyło też incydentów związanych z pracą punktów usługowych, które powinny być zamknięte w związku z ostatnimi obostrzeniami. M. in. ujawniono w sobotę pracę jednego z solariów i podjęto wobec właściciela prawem przewidziane czynności.

Na te problemy nakładają się też niezbędne kontrole osób poddanych kwarantannie lub izolacji. Wprawdzie główną część zadań wykonują funkcjonariusze Policji, niemniej ze względu na fakt, że liczba osób izolowanych i podlegających kontroli przekroczyła już tysiąc do pomocy w sprawdzaniu ich dyscypliny poproszona została SM.

A poza tym, Straż Miejska wykonuje pełny zakres innych zadań, w tym m.in. patrole dronem w celu kontroli czystości powietrza. Okazuje się, że niedawno kupiony dron jest intensywnie użytkowany. Tylko w ub. tygodniu wykonano 14 lotów, w ostatnim miesiącu – niemal 160.