baner

Autor: redakcja UMJG

27.10.2022 - 7:44

Nowości w DSD – Deutsches Sprachdiplom w naszym Mieście

W dniach 18 – 19 października br. w Lublinie odbyła się XII Konferencja dyrektorów szkół prowadzących program DSD w kraju. W  konferencji wzięło udział 70  osób.  Program Stałej Konferencji Ministrów Kultury, Nauki i Oświaty Krajów Związkowych RFN w Jeleniej Górze prowadzi I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego – stąd obecność na ww. spotkaniu Jolanty Paszowskiej – dyrektora a jednocześnie nauczyciela języka niemieckiego, koordynatora programu DSD w I LO. 


Na wstępie kilka zagadnień związanych z certyfikatem. Program realizowany jest w innych miastach Polski tj. we Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Zabrzu, Krapkowicach, Gliwicach, Zielonej Górze, Gdańsku, Olsztynie. Jest to istotne z uwagi na to, że szkoła bierze udział w wąskim gronie uczestników omawianego projektu. Można być dumnym, że nasze miasto też kilkanaście lat temu znalazło się w programie i uczestniczy w nim w dalszym ciągu. W roku 2022 certyfikat językowy DSD I (poziom B1) uzyskało w Polsce 944 uczniów, dyplom DSD II (poziom B2/C1) 915 uczniów, właściwie dziś już absolwentów liceów w całej Polsce. Ponadto od kilku lat nauczyciele szkół DSD realizują i pilotują certyfikaty na niższym poziomie językowym A1 i A2, które są początkowymi stopniami opanowania znajomości języka niemieckiego. Na konferencji dyrektorzy szkół uzyskiwali kolejne dodatkowe informacje o korzyściach płynących dla uczniów i absolwentów, które wynikają z posiadania certyfikatu językowego DSD. 


Dlaczego warto uczyć się tego języka? Czy jest on rzeczywiście tak trudny, jak wielu twierdzi? Z pewnością opanowanie języka wymaga pracy i zaangażowania, tak jak inne języki obce. Dzięki Programowi nauczyciele mogą brać udział w szkoleniach i warsztatach w Niemczech stale doskonaląc swoje umiejętności językowe. Program oferuje m. in. hospitacje w niemieckich szkołach dla nauczycieli, wyjazdy i inne atrakcyjne formy kształcenia. Dlaczego warto uczyć się tego języka? O zaletach znajomości języka niemieckiego mówiła m. in. przedstawicielka Polsko – Niemieckiej Izby Handlowej AHK w Warszawie. Do głównych zadań Izby należy wspieranie firm polskich w Niemczech i niemieckich w Polsce. Polska jest piątym największym partnerem handlowym Niemiec. Firmy niemieckie to duży rynek pracy,  w Polsce funkcjonuje obecnie 7749 firm niemieckich a co dziesiąte ogłoszenie z ofertą pracy jest dla osoby, która zna właśnie ten język. Firmy poszukujące pracowników ze znajomością języka niemieckiego promują tę umiejętność oferując wynagrodzenie o 25% wyższe od pozostałych. 


W I Liceum Ogólnokształcącym im Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze można opanować znajomość języka niemieckiego i uzyskać certyfikat językowy na poziomie od A1 do C1. Jest to jedna z bardziej atrakcyjnych propozycji jakie oferują jeleniogórskie placówki oświatowe w zakresie nauki języków obcych. Wielojęzyczność w dzisiejszej Europie to narzędzie w drodze do sukcesu. Czego serdecznie życzymy uczniom uczęszczającym do jeleniogórskich szkół – osiągnięć i sukcesów – obecnie i w przyszłości.

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image