Kolejny start Uniwersytetu Dziecięcego

Autor: redakcja UMJG

25.11.2024 - 13:50

Kolejny start Uniwersytetu Dziecięcego

W środę 20 listopada br. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w KANS. Tym razem dotyczyła „Twórczych Odkrywców” – bo takim mianem określani są uczniowie jeleniogórskich szkół podstawowych, którzy są jednocześnie studentami Uniwersytetu Dziecięcego KANS. W czasie tej uroczystości wręczono dyplomy na zakończenie poprzedniego roku oraz indeksy dla nowych studentów. Nagrodzono również laureatów „Konkursu Literackiego o Złote Pióro”, który był jednym z elementów ubiegłorocznych działań Uniwersytetu.

Pierwszy Uniwersytet Dziecięcy powstał Tybindze (Niemcy), a jego pomysłodawcami byli dwaj dziennikarze gazety „Schwäbisches Tagblatt". Zaproponowali zorganizowanie dla dzieci wykładów, w trakcie których akademiccy profesorowie wyjaśniać mieli dzieciom zawiłości nauki i znaleźć odpowiedzi na różne pytania „Dlaczego?". Uniwersytet w Tybindze podchwycił pomysł i latem 2002 roku ruszył „Kinder-Uni" – Uniwersytet Dziecięcy.

Uniwersytety Dziecięce  powstały później w innych europejskich krajach, a także w USA, Kolumbii, Meksyku. Największy w Europie działa od 2003 roku w Wiedniu. W Polsce pierwszy  został utworzony w 2007 roku w Krakowie. Warszawie, Poznaniu i Łodzi oraz Kowarach. W tej chwili powstają kolejne Uniwersytety Dziecięce, które najczęściej organizowane są przez wyższe uczelnie, fundacje czy stowarzyszenia.

Karkonoska Akademia Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze oraz Szkoła Podstawowa Nr 8 w Jeleniej Górze od wielu lat współpracują ze sobą realizując wiele projektów i przedsięwzięć. W 2014 roku zostało podpisane oficjalne porozumienie, poprzedzone wieloletnim niezobowiązującym, o współpracy placówek. W 2017 r. współpraca została rozszerzona o otwarcie Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy”.

Działania w projekcie to krok w kierunku motywacji dziecka do tego, aby z chęcią realizowało swoje pomysły, marzenia. To ukłon w stronę twórczości, która w późniejszym czasie będzie miała wpływ na wszechstronny rozwój osobowości. Celem projektu jest, zatem, pomoc dziecku w rozwoju potencjału twórczego i intelektualnego, rozbudzenie ciekawości poznawczej, przekazanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu różnych dziedzin nauki i sztuki, realizacja wspólnych przedsięwzięć artystycznych ze studentami,

Adresaci i forma: Wykłady i warsztaty w ramach Uniwersytetu Dziecięcego skierowane są do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 8 w Jeleniej Górze od 7 do 14 roku życia i realizowane są na terenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Uczestnikami mogą być także dzieci o specjalnych i specyficznych potrzebach edukacyjnych (wynika to ze specyfiki partnerów dbających o rozwój osób niepełnosprawnych. Obie placówki mają to w swoich założeniach statutowych).

Tematyka: różnorodna w zakresie nauk ścisłych i humanistycznych, z realizacją m.in. warsztatów twórczych. Celem jest ukazanie uczniom rozmaitych dziedzin wiedzy oraz możliwości twórczego dokonywania odkryć w tak różnorodnych dziedzinach.

Indeks i dyplom: Każdy student Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy”  otrzymuje indeks, do którego zbiera zaliczenia z zajęć. Na zakończenie roku akademickiego studenci nagradzani są dyplomami.

Idea przedsięwzięcia o niestandardowej formie jest bardzo dużą promocją Szkoły Podstawowej nr 8 i w kolejnych latach rozszerza się już nie tylko o Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jeżowie Sudeckim, ale i o Szkołę Podstawową Nr 6 i 7 z Jeleniej Góry.

W  ubiegłym roku akademickim 2023/2024 odbyły się następujące wydarzenia:

  1. 16.11.2023 – Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 wraz z oraz Koncertem Patriotycznym w wykonaniu uczniów naszej i partnerskich szkół.
  2. 6.12.2023 – Koncert Mikołajkowy na Placu Ratuszowym w wykonaniu uczniów SP 8 z zespołu wokalnego i chóru Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Jeżowa Sudeckiego.
  3. 13.12.2023 – warsztaty „Świąteczna audycja” dla uczniów klas starszych
  4. 15.12.2023 - zajęcia rozwijające kreatywność i sprawność ogólną pod hasłem „Sportowa wstęga”.
  5. 21.12.2023 – nagranie teledysków do utworów świątecznych z uczniami z zespołu wokalnego „Ósemka”
  6. 11.01.2024 –Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu uczniów SP 8 i partnerskich szkół w obecności wielu oficjalnych gości z miasta.
  7. 12.01.2024 – wykład z zakresu cyberprzemocy dla uczniów klas 6 – 8 Uniwersytetu Dziecięcego.
  8. 21.02.2024 – dwa warsztaty z historii radia, telefonu i telewizji oraz z zagadnień związanych ze zmianami klimatu w Sudetach.
  9. 06.03.2024 – laboratorium kuchni – „Akademia kulinarna” i „Mali kucharze” – zajęcia w pracowniach dietetyki
  10. 13.03.2024 – Zajęcia dla najmłodszych dotyczące pracy nad sylwetką – warsztaty ćwiczeniowe: „Yoga dla dzieci” i „Proste plecy”
  11. 20.03.2024 – warsztaty „Jak dbać o swoją skórę” z mikroskopami oraz warsztaty z pierwszej pomocy „Na ratunek małemu dziecku”.
  12. 04.04.2024 – spotkanie z autorką książęk dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych panią Joanną M. Chmielewską. Po spotkaniu odbyły się warsztaty z twórczego pisania i ogłoszono Konkurs Literacki dla słuchaczy uniwersytetu.
  13. 15.04.2024 – pływacki festiwal Uniwersytetu Dziecięcego dla najmłodszych z klas I – III
  14. 23.04.2024 – warsztaty dotyczącego sposobów radzenia sobie ze stresem dla uczniów klas VII – VIII
  15. 27.05.20254 – warsztaty z zakresu kryminologii oraz bezpieczeństwa prowadzone przez funkcjonariuszy Policji m.in. w pracowni kryminologii
  16. 04.06.2024 – Festiwal Uniwersytetu Dziecięcego z warsztatami twórczymi oraz Międzyszkolnym Konkursem Plastycznym „Bezpieczne wakacje” – I miejsce uczennic naszej szkoły: Alicja Kaczanowska 5 b oraz Kornelia Wiktor 6 a
  17. 07.06.2024 – zajęcia polisensoryczne dla najmłodszych uczestników z klas I – III.

Na kolejny rok akademicki planowane są równie ambitne tematy i zadania do zrealizowania zarówno dla organizatorów, wykładowców Uniwersytetu jak i braci studenckiej szkół podstawowych. Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia. Na przyszłość życzymy kolejnych sukcesów edukacyjnych a także ciągłego rozwoju Uczelni Najmłodszych w naszym mieście.

 

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image