Kolejny start Uniwersytetu Dziecięcego

Autor: redakcja UMJG

21.11.2024 - 16:04

Kolejny start Uniwersytetu Dziecięcego

W środę 20 listopada br. odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w KPSW. Tym razem dotyczyła „Twórczych Odkrywców” – bo takim mianem określani są uczniowie jeleniogórskich szkół podstawowych, którzy są jednocześnie studentami Uniwersytetu Dziecięcego KPSW. W czasie tej uroczystości wręczono dyplomy na zakończenie poprzedniego roku oraz indeksy dla nowych studentów. Nagrodzono również laureatów „Konkursu Literackiego o Złote Pióro”, który był jednym z elementów ubiegłorocznych działań Uniwersytetu.

Pierwszy Uniwersytet Dziecięcy powstał Tybindze (Niemcy), a jego pomysłodawcami byli dwaj dziennikarze gazety „Schwäbisches Tagblatt". Zaproponowali zorganizowanie dla dzieci wykładów, w trakcie których akademiccy profesorowie wyjaśniać mieli dzieciom zawiłości nauki i znaleźć odpowiedzi na różne pytania „Dlaczego?". Uniwersytet w Tybindze podchwycił pomysł i latem 2002 roku ruszył „Kinder-Uni" – Uniwersytet Dziecięcy.

Uniwersytety Dziecięce  powstały później w innych europejskich krajach, a także w USA, Kolumbii, Meksyku. Największy w Europie działa od 2003 roku w Wiedniu. W Polsce pierwszy  został utworzony w 2007 roku w Krakowie. Warszawie, Poznaniu i Łodzi oraz Kowarach. W tej chwili powstają kolejne Uniwersytety Dziecięce, które najczęściej organizowane są przez wyższe uczelnie, fundacje czy stowarzyszenia.

Karkonska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze oraz Szkoła Podstawowa Nr 8 w Jeleniej Górze od wielu lat współpracują ze sobą realizując wiele projektów i przedsięwzięć. W 2014 roku zostało podpisane oficjalne porozumienie, poprzedzone wieloletnim niezobowiązującym, o współpracy placówek. W 2017 r. współpraca została rozszerzona o otwarcie Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy”.

Działania w projekcie to krok w kierunku motywacji dziecka do tego, aby z chęcią realizowało swoje pomysły, marzenia. To ukłon w stronę twórczości, która w późniejszym czasie będzie miała wpływ na wszechstronny rozwój osobowości. Celem projektu jest, zatem, pomoc dziecku w rozwoju potencjału twórczego i intelektualnego, rozbudzenie ciekawości poznawczej, przekazanie wiedzy oraz umiejętności z zakresu różnych dziedzin nauki i sztuki, realizacja wspólnych przedsięwzięć artystycznych ze studentami,

Adresaci i forma: Wykłady i warsztaty w ramach Uniwersytetu Dziecięcego skierowane są do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 8 w Jeleniej Górze od 7 do 14 roku życia i realizowane są na terenie Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Uczestnikami mogą być także dzieci o specjalnych i specyficznych potrzebach edukacyjnych (wynika to ze specyfiki partnerów dbających o rozwój osób niepełnosprawnych. Obie placówki mają to w swoich założeniach statutowych).

Tematyka: różnorodna w zakresie nauk ścisłych i humanistycznych, z realizacją m.in. warsztatów twórczych. Celem jest ukazanie uczniom rozmaitych dziedzin wiedzy oraz możliwości twórczego dokonywania odkryć w tak różnorodnych dziedzinach.

Indeks i dyplom: Każdy student Uniwersytetu Dziecięcego „Twórczy Odkrywcy”  otrzymuje indeks, do którego zbiera zaliczenia z zajęć. Na zakończenie roku akademickiego studenci nagradzani są dyplomami.

Idea przedsięwzięcia o niestandardowej formie jest bardzo dużą promocją Szkoły Podstawowej nr 8 i w kolejnych latach rozszerza się już nie tylko o Zespół Szkolno – Przedszkolny w Jeżowie Sudeckim, ale i o Szkołę Podstawową Nr 6 i 7 z Jeleniej Góry.

W  ubiegłym roku akademickim 2023/2024 odbyły się następujące wydarzenia:

  1. 16.11.2023 – Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024 wraz z oraz Koncertem Patriotycznym w wykonaniu uczniów naszej i partnerskich szkół.
  2. 6.12.2023 – Koncert Mikołajkowy na Placu Ratuszowym w wykonaniu naszych uczniów z zespołu wokalnego i chóru Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Jeżowa Sudeckiego.
  3. 13.12.2023 – warsztaty „Świąteczna audycja” dla uczniów klas starszych
  4. 15.12.2023 - zajęcia rozwijające kreatywność i sprawność ogólną pod hasłem „Sportowa wstęga”.
  5. 21.12.2023 – nagranie teledysków do utworów świątecznych z uczniami z zespołu wokalnego „Ósemka”
  6. 11.01.2024 –Koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu uczniów naszej i partnerskich szkół w obecności wielu oficjalnych gości z miasta.
  7. 12.01.2024 – wykład z zakresu cyberprzemocy dla uczniów klas 6 – 8 Uniwersytetu Dziecięcego.
  8. 21.02.2024 – dwa warsztaty z historii radia, telefonu i telewizji oraz z zagadnień związanych ze zmianami klimatu w Sudetach.
  9. 06.03.2024 – laboratorium kuchni – „Akademia kulinarna” i „Mali kucharze” – zajęcia w pracowniach dietetyki
  10. 13.03.2024 – Zajęcia dla najmłodszych dotyczące pracy nad sylwetką – warsztaty ćwiczeniowe: „Yoga dla dzieci” i „Proste plecy”
  11. 20.03.2024 – warsztaty „Jak dbać o swoją skórę” z mikroskopami oraz warsztaty z pierwszej pomocy „Na ratunek małemu dziecku”.
  12. 04.04.2024 – spotkanie z autorką książęk dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych panią Joanną M. Chmielewską. Po spotkaniu odbyły się warsztaty z twórczego pisania i ogłoszono Konkurs Literacki dla słuchaczy uniwersytetu.
  13. 15.04.2024 – pływacki festiwal Uniwersytetu Dziecięcego dla najmłodszych z klas I – III
  14. 23.04.2024 – warsztaty dotyczącego sposobów radzenia sobie ze stresem dla uczniów klas VII – VIII
  15. 27.05.20254 – warsztaty z zakresu kryminologii oraz bezpieczeństwa prowadzone przez funkcjonariuszy Policji m.in. w pracowni kryminologii
  16. 04.06.2024 – Festiwal Uniwersytetu Dziecięcego z warsztatami twórczymi oraz Międzyszkolnym Konkursem Plastycznym „Bezpieczne wakacje” – I miejsce uczennic naszej szkoły: Alicja Kaczanowska 5 b oraz Kornelia Wiktor 6 a
  17. 07.06.2024 – zajęcia polisensoryczne dla najmłodszych uczestników z klas I – III.

Na kolejny rok akademicki planowane są równie ambitne tematy i zadania do zrealizowania zarówno dla organizatorów, wykładowców Uniwersytetu jak i braci studenckiej szkół podstawowych. Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć wszystkim zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia. Na przyszłość życzymy kolejnych sukcesów edukacyjnych a także ciągłego rozwoju Uczelni Najmłodszych w naszym mieście.