baner

Autor: redakcja UMJG

31.5.2022 - 10:45

Kolarski Weekend w Jeleniej Górze - UCI Marathon Series i Jelenia Góra Trophy Maja MTB Race

Obojętnie czy to wydarzenie odbywa się wiosną czy jesienią. Nieważne w którym miejscu i w jakiej formie są najlepsi kolarze górscy na świecie – czy tuż przed kolejnym olimpijskim startem, w trakcie przygotowań do Mistrzostw Europy, czy po wyczerpującym starcie w Mistrzostwach Świata. Ważne, że rzucają wszystko i jadą do Jeleniej Góry ścigać się w tych zawodach. Mai Włoszczowskiej się nie odmawia, dla Mai Włoszczowskiej się tu przyjeżdża i z Mają Włoszczowską spędza ten jedyny w swoim rodzaju kolarski weekend. Poza tym ranga zawodów nadana przez UCI (UCI HC + Junior Series) zobowiązuje.

W ciągu tych wszystkich lat przewinęło się przez widowiskowe trasy w Parku Paulinum wiele gwiazd MTB. Regularnie przyjeżdżali tu mistrzowie oraz mistrzynie Europy i Świata, zdobywcy i zdobywczynie Pucharu Świata, medaliści i medalistki Igrzysk Olimpijskich, a takie gwiazdy jak aktualna złota medalistka z IO w Pekinie Jolanda Neff przyjeżdżają tu stale i czasem – dosłownie – z drugiego końca świata.

W tym roku Kolarski Weekend w Jeleniej Górze wypada nam między 3 a 5 czerwca. Piątek to ostatnie szlify, przygotowania i treningi, a sobota to prawdziwy maraton startów w zawodach XCO, czyli w formacie olimpijskim. Pierwsze starty planowane są już na 8:30.

Jeleniogórskie zawody będą jedną z rund Pucharu Polski XCO oraz eliminacją do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, a na starcie staną też zawodnicy i zawodniczki z kategorii U13, U15 i U17. To jedna z niewielu okazji dla młodych zawodników aby pojawić się na tych samych zawodach co największe polskie i światowe gwiazdy kolarstwa górskiego. Najbardziej wyczekiwane wyścigi to rywalizacja elity i Junior Series.
Nie zabraknie też wyścigów dla dzieci – będzie Quest Kids Adventure i będzie też kolarska parada „Jelenia Góra na rowery”, czyli tradycyjny kolarski przejazd przez miasto.

    Niedziela to kolejna edycja cyklu Bike Maraton, który jako jedyny polski wyścig zaliczany jest do klasyfikacji UCI Marathon Series. To odpowiednik Pucharu Świata w maratonach MTB i tę rangę ma tylko kilka maratonów na świecie. W efekcie co roku przyjeżdżają tu najlepsi długodystansowcy i do ostatniego tchu walczą o punkty w klasyfikacji generalnej na trudnej trasie w Rudawach Janowickich i u podnóża Karkonoszy. Ostatni odcinek przed metą to fragment sobotniej trasy wyścigu XCO, co idealnie łączy oba dni i obie odmiany kolarstwa górskiego – XCO i XCM. Zawsze też największe gwiazdy wyścigów sobotnich biorą udział w rywalizacji na jednym z krótszych dystansów Bike Maratonu, biorąc przykład z Mai Włoszczowskiej.

Oprócz klasyfikacji UCI Marathon Series, która prowadzona jest na najdłuższym dystansie Bike Maratonu (GIGA), będziemy mieli ciąg dalszy walki w generalce naszego cyklu na wszystkich dystansach (GIGA, MEGA, CLASSIC i FUN). Bike Maraton to również klasyfikacje drużynowe i rodzinne oraz kategorie wiekowe.
Po Bike Maratonie w Jeleniej Górze kolejna edycja odbędzie się 25 czerwca w Szklarskiej Porębie, a zaraz potem organizatorzy zapraszają na czteroetapowy wyścig MTB – Bike Adventure – również w Szklarskiej Porębie, w dniach 30.06 – 03.07.2022. Potem Bike Maraton pojawi się w Bielawie, na edycji specjalnej, gdzie na dystansie GIGA będzie czekała trasa o długości 100 km.

Między czerwcowymi wyścigami MTB będzie też możliwość wzięcia udziału w wyścigu gravelowym, a ta odmiana kolarstwa zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Gravel Adventure to propozycja właśnie dla nich, a szyld UCI Gravel World Series gwarantuje kolejną grupę zagranicznych zawodników chętnych do obejrzenie z bliska tras w Górach Izerskich. Ta impreza wystartuje w Świeradowie – Zdroju 18 czerwca i będzie klasyfikacją do tegorocznych gravelowych Mistrzostw Świata.

Ale najpierw długo wyczekiwany spektakularny Kolarski Weekend w Jeleniej Górze i dwa dni wypełnione wyścigami od rana do wieczora. Nagromadzenie kolarskich startów i emocji jest naprawdę spore, co jest też wyzwaniem dla organizatorów i kibiców, bo czasem trzeba będzie po prostu być w kilku miejscach jednocześnie.

https://www.graveladventure.pl/
https://bikemaraton.com.pl/
https://mtbjelenia.pl/
https://bikeadventure.pl/
 

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image