Jednostki kultury razem

Autor: redakcja UMJG

18.2.2021 - 15:08

Jednostki kultury razem

Dziś, podczas konferencji prasowej, Prezydent Jerzy Łużniak zapowiedział proces połączenia pod względem administracyjnym - trzech jednostek kultury - JCK, Przystań Twórcza oraz MDK Muflon. 

Fuzja ta pozwoli rocznie zaoszczędzić ok. 300 tys. zł z przeznaczeniem na dotacje i miejskie imprezy. Taki ruch nie spowoduje zwolnień pracowników – jedynie naturalny ruch związany z odejściem na na emeryturę pracowników jednostek. (4-5 etatów). Mieszkańcy z pewnością nie odczują tej zmiany, a jeśli już, to na pewno z korzyścią dla wszystkich – powiedział Jarosław Gromadzki, dyrektor JCK.
Pani Ewelina Marciniak i pani Agnieszka Gierus będą kierować placówkami w Cieplicach i Sobieszowie, z tą różnicą, że będą podlegać pod Jeleniogórskie Centrum Kultury. Nastąpi też kosmetyczna zmiana nazw jednostek na JCK Przystań Twórcza i JCK Muflon
W ostatnich latach na jeleniogórską kulturę przeznaczano z budżetu miasta ok. 17 mln zł, a tym roku zaplanowano niemal 18 mln zł. Jelenia Góra przeznacza 3,37 proc. budżetu miasta na kulturę (nie dotyczy inwestycji) – powiedziała Sylwia Rehlis z Wydziału Kultury, która dla porównania pokazała, że inne duże miasta przeznaczają mniejsze kwoty na ten cel – Legnica 2,22 proc., Wałbrzych 1,81 proc., Wrocław 2,68 proc., Poznań 2,15 proc., a Warszawa 2,27 proc.
W tegorocznym budżecie z 17 928 110,00 zł, 16 733 738 zł przeznaczono na dotacje podmiotowe, czyli bieżące utrzymanie jednostek kultury (88 proc. wynagrodzenia pracowników, a 12 proc. na działalność merytoryczną, czynsz, media i inne opłaty.). Na dotacje celowe i imprezy miejskie przeznaczone jest 204 372,00 zł.

Projekt uchwały dot. połączenia administracyjnego trzech jednostek zostanie złożony na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Czas jaki będzie potrzebny na wdrożenie zmian określa się na ok. 3 miesiące od momentu wejścia w życie zapowiadanej Uchwały. 

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image