baner

Autor: redakcja UMJG

13.6.2022 - 15:26

Barman poszukiwany

W ramach projektu unijnego: „Kształcenie zawodowe dla potrzeb rynku pracy w Jeleniej Górze” w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze rozpoczął się długo wyczekiwany kurs: Serwis napojów mieszanych i alkoholi. Celem projektu jest dostosowanie systemu kształcenia i szkolenia zawodowego dla potrzeb rynku pracy w Jeleniej Górze. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z EFS w ramach RPO WD 2014-2020.Całkowita wartość projektu :4 699167,69zł.Kwota dofinansowania :3 994 292,53zł.


Kurs -  serwis napojów mieszanych i alkoholi   jest odpowiedzią na przeprowadzone diagnozy i chęć zdobycia nowych umiejętności przez uczniów i nauczycieli .Szkolenie zakończy się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu, który da uprawnienia barmańskie. Kurs barmański od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród uczniów technikum żywienia i usług gastronomicznych. W całej Polsce lokale związane z gastronomią poszukują kucharzy, kelnerów, baristów i właśnie barmanów. 


Kurs składa się ze 100 godzin zajęć teoretycznych połączonych z częścią praktyczną. Na zajęciach teoretycznych poznawane są gatunki alkoholi, ich pochodzenia oraz procedury powstawania, urządzeń barmańskich i rodzaje szklanek, w których napoje są serwowane. W czasie ćwiczeń praktycznych kursanci przygotowują wiele koktajli bezalkoholowych oraz te w oparciu o oryginalne alkohole. Z tego powodu kurs jest wyłącznie dla uczniów pełnoletnich. Dodatkowo kursanci uczą się jak podać koktajl i drinka, żeby nie tylko cieszył podniebienia, ale także zmysł wzroku. Do kompozycji barmańskiej niejednokrotnie wykorzystuje się owoce świeże, suszone, kandyzowane, warzywa oraz wiele innych dodatków.

W czasie szkolenia uczy się przyszłych barmanów dbałości o każdy szczegół.


Profesja barmana jako jedna z niewielu pozwala łączyć pracę z zabawą. Poznają takie tajniki i metody jak: Shaking – mieszanie, Stirring - mieszanie przy pomocy łyżeczki, Building - wykonywanie drinka w szkle, Throwing - przelewanie przygotowanej mieszanki alkoholi z jednego kubka do drugiego, Muddling - rozgniatanie owoców i ziół, Layering - wykorzystywanie różnic gęstości składników, Flaming – podpalanie alkoholu czy Blending – blendowanie.
W czasie spotkań z mistrzami w zawodzie nie można oczywiście zapomnieć o uśmiechu, zabawie i integracji, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. W najbliższym czasie w Zespole Szkół Licealno –Zawodowych w ramach realizacji projektu odbędzie się bliźniaczy kurs.

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image