17 września Światowy Dzień Sybiraka.

Autor: redakcja UMJG

17.9.2021 - 17:01

17 września Światowy Dzień Sybiraka.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka. 17 września 1939 r. tocząca ciężkie walki obronne z niemiecką agresją Polska, została zaatakowana od wschodu przez Związek Sowiecki. Wspólna wojna przeciwko Polsce była wynikiem tajnego porozumienia sowiecko-niemieckiego w ramach Paktu Ribbentrop – Mołotow.
 
Polacy zamieszkujący wschodnie województwa Rzeczpospolitej znaleźli się pod okupacją sowiecką i bardzo szybko stali się ofiarami terroru. Żołnierze polscy uznani zostali za więźniów i zamknięci w obozach. Polska ludność cywilna została zesłana na wschód ZSRR. Wiele osób z powodu złych warunków życia, a także chorób i ciężkiej pracy straciło życie. Dlatego właśnie data 17 września ma szczególne znaczenia dla środowiska Sybiraków.
 
Światowy Dzień Sybiraka został ustanowiony w 1991 roku. Jego celem jest upamiętnienie rocznicy agresji ZSRR na Polskę (17 września 1939) i jej konsekwencji dla deportowanej ludności cywilnej. Najważniejsze w tym dniu jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej.
 
Nigdy więcej wojny !
 
 
Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image