chojnik

Autor: redakcja UMJG

29.5.2020 - 11:34

Wycieczka na weekend - z Jagniątkowa na Zamek Chojnik

A może by tak na Chojnik? Tak nietypowo bo z Jagniątkowa. Mamy dla Państwa propozycję wycieczki w najbliższy weekend – z Jagniątkowa na Zamek Chojnik.

Jagniątków - Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna – Kościół pw. Miłosierdzia Bożego – promenadą Jagniątkowa – Pod Dębem - szlak zielony – Głazowisko – Ścieżka Kunegundy –- Zamek Chojnik – szlak czerwony – Sobieszów. Trasa liczy około 4,6 km, doliczając wizyty w Muzeum i na Zamku Chojnik może nam zająć ok 5 godzin minimum. Wrócić można komunikacją miejską z Sobieszowa.


MAPA  ślad GPX


Do Jagniątkowa można dojechać komunikacją miejską (linią nr. 15. Rozkład jazdy dostępny na stronie: mzk.jgora.pl lub własnym transportem). Wycieczkę rozpoczynamy z przystanku „Dom Gerharta Hauptmanna”. Po drugiej stronie ulicy znajduje się Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna".

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 9-17.

Muzeum Miejskie "Dom Gerharta Hauptmanna" mieści się w willi niemieckiego pisarza i laureata nagrody Nobla z 1912r. - Gerharta Hauptmanna w Jeleniej Górze - Jagniątkowie (dawniej Agnetendorf). Masywny, podobny do zamku dom, będący architektonicznie mieszanką historyzmu i neorenesansu został zbudowany w latach 1900 - 1901 według projektu berlińskiego architekta Hansa Grisebacha. Zbudowana na granitowej skale siedziba zwana "Wiesenstein" (Łąkowy Kamień) otoczona parkiem o powierzchni ok. 1,6 ha powstała w zamyśle jako willa widokowa, z której rozpościerał się widok na Karkonosze. Pisarz zamieszkiwał willę od roku 1901 aż do swej śmierci w roku 1946. Rezydencja Hauptmanna w górskiej samotności Karkonoszy stanowiła schronienie miedzy dłuższymi pobytami na wyspie Hiddensee i we Włoszech "zamek sprzeciwu i obrony" przed towarzyskim wirem Berlina i publicznym zainteresowaniem osobą znanego pisarza. Gerhart Hauptmann mówił także o "odbudowie mojej duszy" - kto wchodził w tę świątynię duszy, otrzymywał wgląd we wnętrze jego twórczej osobowości. Willa Wiesenstein była przez prawie pół wieku zarówno schronieniem i swoistym rodzajem refugium dla pisarza, jak i centrum życia kulturalnego i towarzyskiego dla wielu twórców, pisarzy, intelektualistów, artystów z kręgów karkonoskich i berlińskich, a także miejscem słynącym z cennych zbiorów sztuki.

Po wizycie w muzeum zapraszamy na spacer po Jagniątkowie, przechodzimy za muzeum szlakiem czarnym w prawo do ul. Michałowickiej. Wchodzimy na Promenadę Jagniątkowa.

Jagniątków założony został w połowie XVII w. przez czeskich protestantów, którzy uciekli przed prześladowaniami religijnymi. Osada ta przyjęła nazwę Agnetendorf prawdopodobnie od imienia księżniczki Barbary Agnieszki, córki ks. legnickiego, a żony hr. Hansa Ulricha von Schaffgotscha, do którego należały te tereny. W 1945 r. wieś ta nazywała się Agnieszków, a od 1947 - Jagniątków. Od 1954 do 1976 r. była częścią Sobieszowa, a następnie została przypisana do Piechowic. Ostatnia zmiana przynależności administracyjnej nastąpiła 1 stycznia 1998 r., kiedy we wcześniej zorganizowanym referendum mieszkańcy Jagniątkowa opowiedzieli się za przyłączeniem do Jeleniej Góry.

Po około 10 minutach dochodzimy do skrzyżowania, warto w tym momencie zejść ze szlaku promenady w lewo, w stronę kościoła.

Budowę kościoła w Jagniątkowie rozpoczęto w 1980 r., a zakończono poświęceniem go przez ks. biskupa Tadeusza Rybaka 4 sierpnia 1985 r. Dnia 29 czerwca została erygowana parafia pw. Miłosierdzia Bożego. Pierwszym proboszczem został ks. Marian Matula, bardziej znany jako ks. Kubek, który kierował parafią w Jagniątkowie do 2001 r., kiedy ze względów zdrowotnych został odwołany przez biskupa legnickiego.

Kościół w Jagniątkowie jest jednym z najlepiej zaprojektowanych i wykonanych na Dolnym Śląsku obiektów sakralnych nawiązujących do form podhalańskich. Sprzed kościoła roztacza się wspaniała panorama na zachodnią część Karkonoszy ze Śnieżnymi Kotłami.

Od kościoła kierujemy się szlakiem żółtym (wzdłuż ul. Michałowickiej), aż do momentu ponownego wejścia na Promenadę Jagniątkowa. Idąc wzdłuż niej dochodzimy do Pomnika Przyrody.

Dąb Pokoju w Jagniątkowie. Miejsce to jest pozostałością pomnika wojennego, ostał się tylko dąb i częściowo ogrodzenie. Dawniej za drzewem (patrząc z ulicy) stał pomnik w postaci kamiennej. Na górze pomnika z wykutym mieczem i datami: 1914 - 1918. Na słupkach ogrodzenia dębu od strony drogi widoczne po dziś napisy: Friedens Eiche (Dąb Pokoju) i data 1871.

Za dębem idziemy wzdłuż szlaku zielonego i niebieskiego - schodząc z ulicy Karkonoskiej w prawo i przekraczając rzekę Wrzosówkę. Dochodzimy do rozwidlenia szlaków – idziemy dalej zielonym szlakiem turystycznym. Przekraczamy granicę Karkonoskiego Parku Narodowego.

Po około 40 minutach dojdziemy do rozwidlenia szlaków. Proponujemy wybrać trasę (w prawo) zielony szlak - Ścieżką Kunegundy.

Szlak ten zaliczany jest do najpiękniejszych w Karkonoszach. Niezwykle malownicza ścieżka wiedzie przez stary bukowy las, głazowisko i strome kamienne schody prowadzące do zamku Chojnik.

Zamek usytuowany jest na wzniesieniu (627 m n.p.m.). Zamek Chojnik jest najbardziej popularnym i znanym zamkiem w Karkonoszach, wokół niego jest specjalnie wydzielona enklawa Karkonoskiego Parku Narodowego. Jest obowiązkowym punktem wycieczek po Kotlinie Jeleniogórskiej. Zbudowany na skale z trzech stron, otoczony wielkimi przepaściami opadającymi pionowo w dół. Może dlatego podczas swojej długiej historii nie został nigdy zdobyty.

Na zamku funkcjonuje Karczma, gdzie można zrobić krótką przerwę po wędrówce.

Koniecznie należy wejść na wieżę zamku i zobaczyć jedne z najpiękniejszych widoków, jakie oferuje nam Kotlina Jeleniogórska.

Zejść z góry możemy czerwonym szlakiem do Sobieszowa gdzie po dojściu do przystanku wracamy do domu.

IT Jelenia Góra

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image