covid

Autor: redakcja UMJG

8.10.2020 - 16:39

Cała Polska w strefie żółtej. Wraca obowiązek noszenia maseczek.

Od 10 października na obszarze całego naszego kraju obowiązywać będą zasady strefy żółtej. Oznacza to m.in. Konieczność noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej- zarówno pod dachem, jak i pod gołym niebem. Wydarzenia kulturalne z udziałem 25% publiczności w przestrzeni zamkniętej , w kinach zajętych będzie mogło być także jedynie 25 proc. miejsc. Imprezy w plenerze mogą być organizowane z udziałem maksymalnie 100 osób.

Podczas imprez okolicznościowych, takich jak np. wesela, maksymalna liczba uczestników wynosić będzie 75. Zgromadzenia publiczne nie mogą liczyć więcej niż 150 osób. Odległości między dwoma zgromadzeniami organizowanymi w tym samym czasie mają wynosić minimalnie 100 metrów. W restauracjach na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte jedynie do godziny 22:00 Ponownie otworzyć można je o godzinie 6:00 Szanowni Państwo najważniejsze jest Wasze zdrowie, pamiętajcie proszę o stosowaniu się do zasad. Dbajcie o siebie i swoich bliskich.

8 października MZ potwierdziło 4 280 nowych zakażeń. Resort zdrowia zapowiada też m.in., że każdy, kto nie nosi maseczki, będzie musiał - na żądanie policji lub straży gminnej - okazać zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne oraz niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo w głębokim. U naszych południowych sąsiadów, w Czechach i na Słowacji wprowadzono stan nadzwyczajny. 
Obecnie Europa zmaga się z kolejną dużą falą Covid -19.