Smutny dzień dla Jeleniej Góry!

To smutny dzień dla Jeleniej Góry! – powiedział Prezydent Miasta Marcin Zawiła po otrzymaniu informacji o śmierci kpt. Witolda Popławskiego, mieszkańca Jeleniej Góry, jednego z ostatnich żyjących żołnierzy dywizji generała Maczka – odchodzą Ci, którzy walczyli o naszą niepodległość!

Kpt. Witold Popławski urodził się 11 czerwca 1922 r. W 1940 roku, w czasie okupacji sowieckiej, został aresztowany i oskarżony o wrogi stosunek do ustroju, za co skazano go na 8 lat łagru. Wywieziony na Workutę, pracował jako pomocnik w tartaku. W 1941 roku został zwolniony z obozu i po długiej podróży przez ZSRR - na terenie Persji wstąpił do Armii Polskiej. W 1942 roku został przeniesiony do Palestyny, następnie w wyniku apelu generała Sikorskiego wstąpił do Dywizji Pancernej, tworzonej w Szkocji.  W 1943 roku Witolda Popławskiego przydzielono do 1. Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, a w 1944 roku wypłynął z Wielkiej Brytanii do Francji, gdzie brał udział w walkach. Kolejne etapy życia to walki w Belgii, Holandii i Niemczech. W latach 1945 - 1947 stacjonował w niemieckiej miejscowości Haren nad Ems, którą nazwano "Maczkowem". 

W czerwcu 1947 roku powrócił do Polski i działał w organizacjach kombatanckich. Awansował do stopnia podporucznika, porucznika, a następnie kapitana. Wielką pasją Witolda Popławskiego było pszczelarstwo, które aktywnie organizował wraz ze swoim Ojcem na ziemiach odzyskanych. 

Uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Witolda Popławskiego odbędą się w dniu 31 sierpnia br. na tzw. Starym Cmentarzu w Jeleniej Górze o godz.13.00.

 

 

Kalendarz FB