Remont Zameczku na Zabobrzu.

Autor: redakcja UMJG

4.1.2021 - 13:21

60 inwestycji, 74 miliony złotych czyli… 2020 rok w Jeleniej Górze

Powiecie: rok 2020 był trudny. To prawda. Maseczki, ograniczenia, obostrzenia, zamrażanie gospodarki – nic nie było jak dawniej. Ale na pewno dla naszego miasta nie był to rok stracony. Jelenia Góra w minionych 12 miesiącach bardzo się zmieniła.

W 2020 roku rozpoczęliśmy długo oczekiwany remont tego obiektu – powiedział prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak na jednej z konferencji, przy zabobrzańskim zameczku. – Obiekt zmieni się nie do poznania. Zakres prac jest bardzo szeroki, od wymiany schodów, naprawy stropów, wymiany wszystkich instalacji po prace w ogrodzie. Koszt tego remontu to blisko 12,5 miliona złotych. Niebawem będzie służył mieszkańcom, bo planujemy przeniesienie tu Osiedlowego Domu Kultury.

– A to tylko jedna z całego szeregu inwestycji, które rozpoczęliśmy – dodał J. Łuzniak. – Ogółem w roku pandemii podjęliśmy 60 zadań inwestycyjnych, co daje średnią 5 na miesiąc! Wartość tych inwestycji to 74 miliony złotych. Aż 31 milionów złotych to środki zewnętrzne. Co ważne, staraliśmy się tak dobierać inwestycje, by zaspokoić potrzeby mieszkańców w wielu obszarach.

Najbardziej widoczne z pewnością były zadania związane z remontami i przebudowami dróg. Na przełomie 2019 i 2020 roku wykonano ostatnie prace związane z budową obwodnicy Maciejowej. Dzięki tej inwestycji, czas przejazdu do Wrocławia skrócił się o kilkanaście minut. O wiele łatwiej mają turyści przyjeżdżający do Jeleniej Góry i naszego regionu. Kilometrowe korki w Maciejowej, odeszły już w zapomnienie.

W marcu rozpoczął się remont Alei Wojska Polskiego – ulicy kluczowej dla ruchu w centrum miasta. Takiego remontu ulica ta nie przechodziła od kilkudziesięciu lat! Wymieniana jest warstwa podbudowy, nawierzchnia, powstają nowe miejsca parkingowe. Dodatkowo zostanie wydzielony pas dla rowerzystów. W ramach tego zadania przebudowano także strefę wejściową do Teatru Norwida.

A właśnie… Remont teatru, który zakończył się jeszcze przed pandemią, to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście od wielu lat! Całkowicie przebudowano dużą scenę, widownię, zamontowano windę dla osób niepełnosprawnych.

Wróćmy do dróg. Niebawem będziemy mogli cieszyć się z wyremontowanej ulicy Ogińskiego. To droga o dużym znaczeniu, bo zapewnia wygodny dojazd m.in. do szpitala.

Pamiętacie jeszcze, jak narzekaliśmy na nawierzchnię na ulicy Drzymały? To także już przeszłość. W 2020 roku ulica została wyremontowana. Wytyczono jezdnię, pas dla rowerzystów. Zabytkową kostką, która wybrukowana była stara droga, wyłożono zatoczki autobusowe. Jest więc wygodnie i elegancko.

Ulica Drzymały cieszy oko, ale jest też kilka inwestycji, może mniej widocznych w codziennym użytkowaniu dróg, ale niezwykle ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa kierowców i pieszych. Do takich należy remont mostu przy ul. Mickiewicza, łączący Śródmieście z osiedlem Czarne, czy długo oczekiwana przebudowa ulicy Nadbrzeżnej. Okoliczni mieszkańcy nie muszą już brnąć w kałużach, aby dojechać do swoich domów.

Remontom i przebudowie dróg często towarzyszy montaż nowych lamp, ale jednocześnie w wielu innych miejscach miasta trwała wymiana istniejących lamp oświetlenia ulicznego na niespotykaną od lat skalę. Na Alei Jana Pawła II i Konstytucji 3 Maja wymieniono ich 357, na ulicy Wolności – 356. Wymieniano też latarnie w na innych ulicach: Wincentego Pola, 1 Maja i Konopnickiej, Hoffmana, Romera, Podchorążych i Grunwaldzkiej. Łącznie w mieście wymieniono prawie tysiąc lamp!

W ubiegłym roku roku wybudowano też chodniki przy ul. Krośnieńskiej oraz przebudowano na odcinku ul. Zjednoczenia Narodowego.

Skoro mowa o wygodzie pieszych, to czy pamiętamy, jak wyglądały kamienne schodki na ulicy o tej samej nazwie? W tym roku całkowicie je przebudowano. Nowe są o wiele wygodniejsze dla pieszych, a dla ich wygody dodatkowo zamontowano nowe poręcze, poprawiające bezpieczeństwo.

Schodkami zejdziemy do nowo oddanego parkingu przy ulicy ks. Kostiala. Powstało tu blisko 70 miejsc parkingowych. Dzięki temu, można wygodnie i szybko dotrzeć do ścisłego centrum Jeleniej Góry.

Z nowego parkingu cieszą się też mieszkańcy jeleniogórskiego Zabobrza. Dzięki inicjatywie miasta oraz Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, na niezagospodarowanym dotąd placu przy ul. Noskowskiego powstało 100 miejsc postojowych. Do tej pory kierowcy nie mieli wyjścia i musieli zostawiać auta bezpośrednio przy ulicy.

Nie tylko parkingi mogą być zachętą do pozostawienia samochodów pod domem i przemieszczania się po Jeleniej Górze rowerem. W 2020 roku powstało kilka ważnych i atrakcyjnych odcinków dróg rowerowych. Do takich należy z pewnością 900-metrowy odcinek trasy wzdłuż granicy z Jeżowem Sudeckim. Trasa jest pokryta asfaltem, oświetlona. Cieszy nie tylko rowerzystów: z powodzeniem można jeździć tu na hulajnogach czy wrotkach.

Po drugiej stronie Zabobrza powstał atrakcyjny, również oświetlony, łącznik rowerowy pomiędzy ulicami Ogińskiego i Powstańców Śląskich. Trasa jest malownicza, bo prowadzi m.in. przez dwa mostki na Bobrze, na wysokości ulicy Wiejskiej. Wielu mieszkańców dzięki tej inwestycji odkrywa tę część miasta.

To nie wszystko. Osiedle Czarne zyskało wygodne połączenie z Cieplicami, dzięki budowie odcinka łączącego trasy rowerowe ER-2 z ER 6. Listę tegorocznych inwestycji rowerowych zamyka trasa wzdłuż ulicy Bronka Czecha, którą można wygodnie dojechać do Transgranicznego Centrum Turystyki Aktywnej oraz pasma MTB Rowerowe Olbrzymy.

Turystyka to nie tylko trasy rowerowe. Wkrótce miasto zyska dodatkową atrakcję dla przyjezdnych, a będzie nią wyremontowana wieża widokowa na Sołtysiej Górze. To zadanie realizowane jest w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego. Z niedostępnego dotąd szczytu wieży już niebawem będzie można podziwiać panoramę okolicy.

W 2020 roku miasto sporo zainwestowało w infrastrukturę sportową. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 wkrótce będą mogli cieszyć się z nowoczesnej hali sportowej. Budowa ruszyła w szybkim tempie, już widać fundamenty. W 2019 roku na stadionie przy ul. Złotniczej wybudowano pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem. W tym roku kontynuowano inwestycje o podobnym charakterze – z nowego zaplecza szatniowego cieszą się sportowcy korzystający ze stadionu przy ul. Lubańskiej. Mają nie tylko nowoczesne szatnie, ale i znakomite warunki do gry, bo w ramach tego zadania wymieniono także murawę na płycie boiska. Powstały mniejsze boiska: ze sztuczną nawierzchnią w Jagniątkowie oraz na Osiedlu Czarne.

Do bogatej listy inwestycji z pewnością należy dodać te poprawiające komunikację, jak budowa dwóch węzłów przesiadkowych: przy Osiedlu Orle oraz w Sobieszowie, a także remont ulicy Krakowskiej wraz z dużym parkingiem przy dworcu głównym w Jeleniej Górze, czy budowę dojść do nowych przystanków kolejowych: Karola Miarki – Spółdzielcza oraz Zabobrze – przy estakadzie.

Są jeszcze inne zadania, jak modernizacja budynku Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, budowa tzw. Radosnej Dziesiątki, czyli bieżni oraz placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 10. Skoro już wspomnieliśmy o oświacie, to nie można pominąć budowy nowoczesnego przedszkola i szkoły dla dzieci z niepełnosprawnościami, przy ul. Kruszwickiej. Inwestycja ta dobiega końca, lada moment obiekt będzie wyposażany w meble i sprzęt niezbędny do nauki i rehabilitacji.

Nie ma wątpliwości, że 2020 rok pod względem inwestycji był rokiem bardzo udanym. O rozwoju miast świadczą też, a może przede wszystkim, działania podmiotów prywatnych. I tu też są powody do zadowolenia. W pierwszych tylko trzech kwartałach 2020 roku wydano 444 pozwolenia na budowę i przekazano w użytkowanie 58 budynków. W trakcie opracowywania jest 12 planów zagospodarowania przestrzennego, co da inwestorom możliwości zabudowy nowych obszarów.

Z kolei zakładany plan sprzedaży nieruchomości niezabudowanych na 2020 rok został osiągnięty już po trzech kwartałach! To bardzo dobrze świadczy o polityce miasta w tym zakresie. Najlepszym przykładem skuteczności tej polityki niech będzie casus terenu przy ul. Rataja, po dawnym polu kempingowym. W ciągu 6 lat odbyło się 11 przetargów na zbycie tej nieruchomości i… nikt jej nie kupił, choć minimalna cena wywoławcza spadła nawet do 700 tysięcy złotych. W ubiegłym roku miasto uporządkowało teren, inwestując kilkadziesiąt tysięcy złotych, zmieniło plan i… teren znalazł nabywcę za ponad 3 miliony złotych.

Mijający rok był ważny jeszcze z jednego powodu: niejako kończy obecną perspektywę finansową w Unii Europejskiej. Miasto Jelenia Góra w latach 2014 – 2020 na zadania inwestycyjne pozyskało 157 milionów złotych, co daje średnią 2,3 tysiąca złotych na mieszkańca. Nie kończy to naszych starań, już złożyliśmy wnioski na kolejne zadania. Jest więc dobra perspektywa w nowej finansowej perspektywie.

– Życzę Państwu, aby ten Nowy Rok był lepszy, od poprzedniego, żebyśmy uporali się z pandemią. Jednocześnie zapewniam, że w 2021 roku także podejmiemy wiele zadań inwestycyjnych – powiedział prezydent Jerzy Łużniak.

Galeria
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image